Bireylerin Karakteristik Özelliklerine Göre Müzikal Tercihleri

Hazırlayan: Tarih: Ağustos 1, 2017

Birçoğumuz için, müziğe dair zevkimiz ve tercihlerimiz kimliğimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Öyle ki bir dereceye kadar, dinlediğimiz şey bizim kim olduğumuza delalet eder. Gençliğimizde dinlediğimiz duyduğumuz ve benimsediğimiz şarkıları, belki de şimdiye kadar binlerce defa dinlemişizdir ve bu şarkıların sözleri, aklımızın her köşesinde yer edinmiş, ilk duyduğumuz andan itibaren dünyayı şu andaki gibi görmemize, anlamamıza ve öznel bir şekilde algılamamıza olanak sağlamış, çevremizde olan bitenlere karşı bakış açımız için bir filtre oluşturmuştur.

Bu durumun yanı sıra, bilinçli veya genellikle bilinçsiz bir şekilde bazılarımız müziğe daha organik, doğal ve içgüdüsel yaklaşırken, diğerlerimiz ise tercih ettikleri ve benimsedikleri müzik ile reddettikleri müzik arasında daha kalın bir sınır çizerler, bu sınır yalnızca müzik kültürüyle ilgili kalmaz ve genişler. Bireylerin insanlar ile ilişkisinde de etkin bir rol oynar. Müzikal tercihler ve bireyin kişilik özellikleri öylesine güçlüdür ki, birçoğumuz diğer insanlar hakkında sırf bu bağlantının gözleminden yola çıkarak, olumlu veya olumsuz, doğru veya yanlış bir yargıya ve karara varabilmekteyiz. Yani iletişim halinde olduğumuz bireyin bilgisayarındaki iTunes klasörü, Spotify profilindeki çalma listeleri veya evinde biriktirmiş olduğu albüm koleksiyonuna hızlı bir şekilde göz atarsak, bahsi geçen birey hakkında bireysel ön yargılarımız ve daha önce oluşumundan bahsettiğimiz “bakış açımızdaki filtre”den süzerek gerçekleştirdiğimiz algıyla bir fikre kapılırız.

Örnekse, bir “punk” müzik hayranı, koleksiyonunda fazlasıyla “pop” müzik eseri bulunan birini radarından hemen çıkarabilir. “Punk” müziğin filtresinden süzerek, bahsi geçen pop müzik dinleyicisini ana akımın ve popüler kültürün bir parçası olarak görüp, bu kişiye dair olumsuz bir enerjiye kapılabilir. Elbette ki, tüm kalıplaşmış ve klişeleşmiş ön yargılar genellikle bizlerin yanlış, hatalı veya eksik bir düşünceye sahip olmamıza neden olmaktadır. Bir kişinin müzikal tercihlerinden yola çıkarak karakteri hakkında kesin bir yargıya varılamaz, varılmamalıdır. Bireyin müzikal tercihi onun kişiliği hakkında küçük detaylar bahşedebilir. Ancak, özellikle erken gençlik yıllarında düşündüğümüz gibi, bu tercihler bireyin aslında “kim” olduğunun kanıtı değildir.

Bir yağlı boya tablosunu güzel kılan geniş fırça darbeleri değil, incelikle işlenmiş nüanslardır. Bir insanı tanımak da ressamlık kadar zor bir zanaattır, usta bir ressamın elinden çıkan yağlı boya tablosunda, bu resmi güzel kılan onlarca detay olabilir, fakat bir insanda bu detayların binlercesi gizlidir. Henüz birey bile tam olarak kendini tanımlayamaz, anlayamazken dışarıdan bir çift göz ve beyin bunu nasıl başarabilir ki? Yine de, bu binlerce detayın arasında bireylerin müzikal tercihlerinin de yer aldığını kabul etmek yanlış bir hareket olmayacaktır. Zira birçoğumuz da erken gençliğimizde bu filtreyi fazlasıyla kullanırız. Bir bireyin müzikal tercihleri, o müziği neden ve nasıl dinliyor oluşu, müzik çalardan mı, laptop ile mi, araba teybi ile mi, albümleri satın mı alıyor yoksa bir şekilde internetten ücretsiz olarak mı ediniyor gibi soruların cevabı, bizim o kişi hakkında birtakım fikirlere sahip olmamıza kaynaklık edebilir.

Yazımızın devamında, daha önce 16personalities platformunda yayımlanmış olan bir çalışmayı ve çalışmanın altından elde edilen sonuçların içeriğinin sizler için yapmış olduğumuz Türkçe çevirisini paylaşacağız. Bu makale, yukarıdaki paragraftakilere benzer soruları (Ne dinliyoruz, ne zaman ve nasıl dinliyoruz vb.) yanıtlayan 4000 katılımcı ile gerçekleştirilen bir anketin sonucuna dayanmaktadır.  Katılımcı kolektifi karakteristik özelliklerine göre farklı gruplara ayrılmıştır. Anketin sonuçları grafik şeklinde yansıtılarak sunulmuştur. Grafiklerin ardından, detaylı açıklamalar ve ilgili bilgiler, gerekli istatistiki veriler ile birlikte eklenmiştir.

Rollere Göre Dağılım

Detaycı (analist) Karakter
Sosyal (diplomat) Karakter
Koruyucu/Kuralcı (sentinel) Karakter
Araştırmacı (kâşif) Karakter

Stratejik Dağılım

Öz Güvenli Birey
Daimi Gelişime Açık Birey
Öncü Birey
Katılımcı Birey

 

 

 

Duvarınız boş mu kalsın?
  • 263
  • 19
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Yorumlar

Yorum bırak


Okumaya devam et

Kıyı Müzik

Current track
TITLE
ARTIST

Background