Grails sonunda sessizliğini bozdu: Sad & Illegal

Son güncelleme:

Portland çıkışlı post rock grubu Grails, yedi yıldan fazla bir sürenin ardından yepyeni bir albümle geri dönüyor: Anches En Maat. Grup yıllardır hasretini çektiğimiz ve 22 Eylül’de piyasaya sürülecek albümü bugün yayımladıkları “Sad & Illegal” teklisiyle duyururken kendilerini ne kadar özlettiklerini de hatırlatıyor.

Post rock dediysem yanlış anlaşılmasın; Grails, farklı türler arasında gezinen bir müzik yelpazesi sunarak stoner sludge’dan desert rock’a, saykodelik ve atmosferik unsurları başarıyla harmanlamış bir grup. Aslında Grails’ın yapmadığı ne var diye bakarsak daha kolay olabilir. Canım Kardeşim filminden sample alarak müzik yapmış bir gruptan bahsediyoruz ne de olsa.

Anches En Maat, Doomsdayer’s Holidayden bu yana tüm üyelerin birlikte stüdyoda kaydettiği ilk albüm olarak öne çıkıyor. Grup, 2017 yılında yayımladıkları Chalice Hymnal‘den sonra biraz sessiz kalmıştı ve hayranlarını epeyce bekletti. Ancak yeni albümde Grails, uzun soluklu çift albümler yerine daha kısa süreyi tercih ederek aynı yoğun ses dünyasını yaratmayı hedefliyor.

Grubun anlattığına göre Anches En Maat, 1980’lerin erimiş softcore ve gündüz dizisi film müzikleri, kozmik minimalizm, dokunaklı Western etkileri, hüzünlü elektronik vuruşlar ve muhteşem soul-disco yaylılarının bir karışımını içeriyor. Grails’in 20 yılı aşkın kariyerindeki en iddialı çalışmalardan biri olarak öne çıkıyor.

Yeni tekli “Sad & Illegal”, Anches En Maat‘ta yer alan parçalar arasında büyüleyici bir örnek olarak dikkat çekiyor. Parça, synth bas ve atmosferik bir havayla başlayarak yavaş yavaş genişliyor. Özellikle yaylıların kullanımı, basit bir melodi etrafında gelişen parçayı daha da etkileyici hale getiriyor. Davulun doygun ve bol yankılı sesi, diğer enstrümanları bir arada tutan bir oda gibi. Snare rolls olarak da bilinen karakteristik trampet yükselişleri ise Deep Politics albümünü hatırlatıyor. Ritmik ve atmosferik unsurların yanı sıra bu parçada Grails, kompozisyona daha zengin armonik genişlikler ve tekrarlar katıyor. Anches En Maat, Grails’in benzersiz müzikal vizyonunu takip eden dinleyicilere muhteşem bir müzikal serüven sunacak ve grubun en güçlü albümlerinden biri olacak gibi görünüyor.