Young woman wearing headphones and making notes

İş Başındayken Hangi Müzik Türünü Tercih Ediyorsunuz?

Genellikle, iş başındayken dinlediğiniz müzik yaratıcılığınızın seviyesinde belirleyici olmaktadır. Çok daha teknik olarak, müziğin, yani ses dalgalarının beynimizi ve dolayısıyla yaratıcılığımızla birlikte motivasyonumuzu nasıl etkilediğine, genel adıyla “nöromüzikoloji”ye dair Ergonomics, American Medical Association, Acoustical Society gibi ve daha birçok kurumun gerçekleştirdiği bir araştırmalar bütününün çevirisini sizler ile paylaşmıştık. Bahsi geçen içeriğimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu sefer, alakalı içeriğimiz kadar teknik olmayan ve daha subjektif olan bir raporu paylaşacağız sizlerle. Konusu müziğin insan beyninde yarattığı etki ve bu etkinin oluşumundan bağımsız olarak, dahil olduğunuz meslek grubunda, icra ettiğiniz göreviniz sürecinde hangi müzik türünün sizlere çok daha faydalı olacağıyla ilgili. Jill Harness’in hazırladığı ve Lifehack platformunda yayımlanan info-grafiğe bir göz atacağız.

Elbette ki hepimizin kendi zevki var.  “İsteyen istediği şekil giyinir, herkesin hayatına kimse karışamaz.” Sizler de meslek grubunuzda, hangi müzik türünden faydalandığınızı, ya da mesela sınavlara “heavy metal” ile hazırlandığınızı dilerseniz yorumlarda belirtebilirsiniz.

___________________________________________________________________________________________________