Sarah Kirkland Snider – Unremembered

Amerikalı besteci Sarah Kirkland Snider ilk albümü olan Penelope’u 2010’da piyasaya çıkardıktan yaklaşık beş yıl sonra ikinci stüdyo albümü olan Unremembered’ı, New Amsterdam Records etiketiyle 2015 Eylül’ünde dinleyicileriyle buluşturdu. Dört yıl süren albüm çalışmalarında Sarah’a Edwin Outwater yönetiminde Unremembered Orkestrası ve vokallerde ilk albümde de yer alan Shara Worden’ın (My Brightest Diamond) yanı sıra Padma Newsome (Clogs) ve Dm Stith eşlik ediyor.

Albümün oluşum sürecini Sarah şöyle anlatıyor: “2011 baharında müzik grubu Roomful of Teeth benden onlar için birkaç şarkı bestelememi istedi. Bunun üzerine ben de eski üniversite arkadaşım Nathainel Bellows’dan bana esin kaynağı olacak birkaç şiir yazmasını istedim. Nathainel da bana beş tane kısa şiir ve bunlara ek olarak şiirleri görsel olarak ifade eden illüstrasyonlar gönderdi. Kısa bir süre sonra Roomful of Teeth için bestelerimi tamamlamıştım. Fakat Nathainel bana şiirlerini ve illüstrasyonlarını göndermeye devam etti. Bu benim için çabucak keşfetmeye devam etmek istediğim koca bir dünyaya dönüştü.’’ Bundan sonra Sarah kendi albümü için çalışmalarına başlamış.

Sarah besteciden çok anlatıcı görevini üstlenmiş bu albümde. Nathainel’ın eserlerinden esinlenerek oluşturduğu hikayeyi aktarmak gerekirse; dünyaya bir çocuğun gözünden bakıyoruz. Bu çocuğun yaşadığı dünyayı anlamlandırma çabasını, bilincini oluşturma serüvenini ve cevabı olmayan sorularla uzlaşısını dinliyoruz. Albümün teması aslında oldukça değişken. Genel olarak oldukça karanlık ve huzursuz seyreden bir yapısı var ama öyle bir an geliyor ki bir anda umudun ve masumiyetin sesini duyuyorsunuz. Arka planda oldukça sık duyduğumuz kaotik sesler bazen kötü bir ruhun fısıldamaları, bazen günün ilk ışıklarıyla ötmeye başlayan hayal edebileceğiniz en güzel kuşların sesi oluveriyorlar.

Bir albümden beklenen müzikal tatminden çok daha fazlası var bu albümde. Güzel müziğin yanında anlatılmak istenen hikayenin doyuruculuğu ile dinlenilmesi gereken bir albüm.

Çağatay Güngör