Balthazar’dan Yeni Tekli “On A Roll”

Balthazar, 26 Şubat’ta yayınlanması planlanan “Sand” albümünden bir parça daha paylaştı.

Geçtiğimiz aylarda aynı albümden 2 parça yayınlayan Belçikalı grup, dün itibarıyla yayınladıkları yeni parça ile önceki albümlerinde yakaladığı başarıyı koruyacak gibi gözüküyor.

Grubun solistlerinden Jinte Deprez “On A Roll”u şöyle anlatıyor:

“Şarkı ve video, olaylar, hayatımız ve kendi yollarımız üzerindeki kontrol eksikliğimizle ilgili. Bir an için bile kendi döngünüzden kaçabileceğinizi düşündüğünüzde kendinizi tekrar başlangıçta bulursunuz, değişikliklerin sonucu veya sizi değiştirmediğini anlarsınız.”

Pandemi koşulları nedeniyle albüm sürecinde bazı yolları ilk defa deneyimleyen grup, daha önce hiç bu kadar davul sample ya da bass synth kullanmadıklarını, bu süreçte albüm yapmanın modern yollar keşfetmelerine neden olduğuna değindi.

26 Şubat’ta yayınlacak “Sand”, tema ve adını hepimizin yaşadığı ortak duygulardan alıyor.
Belirsizlik, bekleme, huzursuzluk, anı yaşayamama gibi duyguların üzerine düşünmemiz gereken bir noktadayız. “Sand” kum saatindeki akışı ve tamamlandıktan sonrasını yansıtan bir metafor.

Albüm kapağında hiperrealistik heykelleriyle bilinen Hollandalı heykeltraş Margriet Van Breevort’ın “Homunculus Loxodontus” (The One Who Waits) isimli eseri kullanılıyor. Eser, Hollanda’daki bir tıp merkezi için yaptırılmış olup, bekleme odasında bekleyen bir kişinin duygularını ifade ediyor.

Grubun diğer solisti Marteen; bekleme odasındayken yaşadığımız hislerin bu albümün fikrini tam anlamıyla yansıttığını söylüyor.

Temasıyla, ismiyle ve artwork seçimiyle uçtan uca oluşturulan hikayeyi göz önünde bulundurduğumuzda, bir dönem eserinin dinleyicilere sunulacağını söyleyebiliriz. Umarız bu vizyonu ilerleyen zamanlarda ayakta alkışlamak tekrar mümkün olur.