Cult of Luna – The Raging River

Her albümde bir kere daha “pes!” dedirten İsveçli sludge metal grubu Cult of Luna gri ve soğuk günlerde bizi yalnız bırakmayacak bir EP çalışması ile karşımızda.

Grubun kendi plak şirketi olan Red Crk Recordings’ten çıkan The Raging River 5 parçadan oluşuyor.

2019 yılında çıkardıkları A Dawn To Fear albümüyle ataları olarak anılan Neurosis ve Isis’in tahtını bir kere daha sallayan grup, kendi janrında bir başyapıt sunmuştu bize.

5 Şubat’ta yayınlanan The Raging River ise grubun frontman’i Johannes Persson tarafından bir köprü olarak ifade ediliyor. “Geçilmesi gerekilen bir orta nokta, böylece 2019’daki ‘A Dawn to Fear’ ile başladığımız şeyi bitirebiliriz.”

Ep’nin yaratım süreci ile ilgili ise içe dönük bir çalışma şekli benimsediklerini belirten grup, içgüdüsel olarak aldıkları yolun onları nereye götürdüğüyle ilgilendiklerini ve bu yolun sadece doğrusal bir yolculuk değil, bazı yönleriyle de dairesel bir yolculuk olduğundan bahsediyor.

Albümün 3. parçası olan “Inside of a Dream” ise Mark Lanegan’ın eşsiz sesiyle 3 dakikalık harika bir sürpriz ve bir nefes alma molası olarak karşımıza çıkıyor. Grup uzun yıllardır hayran oldukları Lanegan ile düet yapmalarını bir rüyanın içinde olmanın ta kendisi olarak tanımlıyor. Albümün tam ortasında bulunan ve tansiyonu bir nebze düşüren parça, dinleyiciyi adeta ardından gelecek kıyamete hazırlıyor.

Janr olarak doom, post metal, sludge gibi birçok tanıma sığdırılmaya çalışılan Cult of Luna, artık ne olduğunu tartışmaya gerek kalmayacak kadar “kendi” oldu diyebiliriz.