Obzen’in 15. Yılına Özel Remaster

Yalnızca metal değil birçok müzik sahnesinde çığır açarak haklı bir saygınlık edinen Meshuggah’nın altıncı stüdyo albümü Obzen, on beşinci yılını remastering ile kutluyor. Stockholm Mastering stüdyosundan Thomas Egerber ve Sofia von Hage’nin yeniden masteringini üstlendiği Obzen – 2023 15th Anniversary Remastered Edition‘dan “Electric Red” ve “Obzen” geçtiğimiz günlerde tekli olarak paylaşıldı.


Dikkat! Sıradaki paragraf belki bazı okuyuculara biraz teknik gelebilir, sıkılacak gibi olursanız bir sonrakine geçiverin. 🙂

Müzik yapımındaki etaplara pek tanıdık olmayanlar için şöyle aktarayım: Mastering sürecini bir parçanın veya albümün dinleyiciye ulaşmadan önceki son durağı olarak açıklayabiliriz. Bu aşamada parçalar yeterli ses yüksekliğine, tonal ve dinamik dengeye, ve eğer mastering projesi bir albüm ise parçalar arasında işitsel tutarlılığa ulaştırılır. Özetle iyi bir miksin -kaydedilmiş enstürmanların bir arada toplandığı ve düzenlendiği aşama- üzerine yapılan masteringde duyulabilir pek bir şey değişmemesi normaldir. Bu açıdan baktığımızda “remastered” parçalarda birçoğumuzun herhangi bir fark duymaması dinleme ortamımızı değiştirmemize bir işaret değildir. Aşağıda anlatacaklarım, direkt “şu ve ya bu iyi” demeseniz bile, Obzen‘deki parçaların neden daha iyiye niye gittiğine dair fikir verebilir.

Obzen, on beş yıl önce yayımlandığında müzikal çeşitlilik ve şaşırtıcılık açısından Meshuggah severlerin kısa zamanda favorisi olmuştu. Albümdeki yırtıcı kaos o kadar kontrollü üretilmişti ki tekinsiz gitar soloları, karmaşık ritim ve alışılmadık aranjmanlar büyük bir canavarın ayrılmaz uzuvları olarak karşımıza çıkıyordu. Remastered versiyon ise neredeyse mükemmel olan bu miksten daha ne kadar ileri gidilebileceğinin göstergesi gibi. Özellikle orta frekansların belirginliği, stereo imajdaki genişleme, kick drum’ın kafasını daha güçlü uzatması ve düşük frekanslardaki o kudretli gövde benim kulağıma gelen bazı değişiklikler. Dinlerken gitarlara konsantre olursanız, bahsettiğim genişliği daha rahat duyabilirsiniz. Aynı şekilde vokalin parçaların üzerinde müziği bastırmadan daha belirgin duyulması da yeni masteringin bize sunduğu farklı perspektiflerden biri. Yeni mastering, küçük küçük birçok iyileştirmenin ustaca ve orijinal miksi bozmadan yapılmış bir hali diyebiliriz.

Obzen’in yeni versiyonu, dijital platformların yanı sıra, 20 sayfalık kitapçık içeren 180 gramlık plak olarak 31 Mart’ta yayımlanacak. Ölçüleri saymaya çalışacaklara sabır ve zihin açıklıkları, herkese de iyi dinlemeler diliyorum.