Enslaved’den Sürpriz Tekli: Kingdom

Norveçli progressive black metal beşlisi Enslaved, geçtiğimiz günlerde “Kingdom” isimli sürpriz bir tekli paylaştı. Nuclear Blast etiketiyle dinleyiciyle buluşan “Kingdom“ın konsept bir klibi de mevcut.

Parça, son dönem Enslaved sounduna yakın olmasına rağmen, bazı yeni ve farklı öğeleri seçmek mümkün; özellikle 2000 başları drum&bass tarzı yapıları bir progressive metal çerçevesinden yakalamak oldukça etkileyici.  Grup, son EP’leri Caravans to the Outer Worldsteki “Intermezzo II:The Navigator“’da olduğu gibi gittikçe yükselen yoğunluklu, temposunu hiç kaybetmeyen bir ürün ortaya çıkarmış. Dur-kalkları, ele avuca sığmayan gitar soloları ve synth oyunlarıyla dinleyiciyi ihya eden “Kingdom”, gelecek herhangi bir albümün habercisi gibi durmuyor şimdilik.

Grubun gitaristi Ivar Bjørnson “Kingdom” için “fikirlerin dayanıklılığına ve onları binbir türlü zorluklar içinde, bizlere yararlı olsun diye ileriye taşıyan insanlara bir güzelleme” diyor. Bjørnson açıklamasının devamında space rock ve 70’lerin ambient müziğinin öncülerine de selam gönderiyor.