Netflix’teki Müzik Belgeselleri / Filmler ve Diziler

Müzisyen biyografilerinin yeniden yükselişiyle streaming platformları da bu alana yöneldi. Pek çoğunun kaliteleri sorgulanabilir olsa da, iyi de ettiler. Türkiye için katalog elbette sınırlı, yine de sizler için kısa bir derleme yaptık.

Platformların lisans anlaşmaları sebebiyle filmler dönem dönem kaldırılabiliyor olsa da bu derlemedeki müzik belgeselleri ve filmleri, yazının yayınlandığı tarih itibariyle erişilebilir olanlar.

Netflix

What Happened, Miss Simone?

Efsane sanatçı Nina Simone’un hayatını oldukça kapsamlı anlatan 2015 yapımı belgesel bir Netflix yapımı. Nina Simone’un harika sesinin yanı sıra aktivist yönünü, ırkçılık ve şiddete karşı verdiği mücadeleyi ekranlara taşıyor. Yönetmen koltuğunda Liz Garbus’un oturduğu belgesel, daha önce yayınlanmamış konser görüntülerini de içeriyor.

Hip-Hop Evolution (Hip-Hop’un Hikayesi)

Hip-hop kültürünün ve müziğinin doğuşu hakkında neredeyse başvuru kaynağı niteliğinde, 2 sezon ve 8 bölüm yayınlanmış bir belgesel dizi.

Sektörden röportajlar, arşiv görüntüleri ve iyi prodüksüyonu ile Hip-Hop Evolution hip-hop severlerin beğenebileceği bir yapım.

Whitney: Can I Be Me

Whitney Houston’ın müzik kariyerine başlamasın, bağımlılıkla savaşı ve 2012 yılındaki ölümünü derli toplu anlatan Whitney: Can I Be Me filminin yönetmen koltuğunda Oscar’lı Kavin Macdonald var.

Bobby Brown ile sorunlu evlilikleri, Robyn Crawford, Whitney Houston’ın kokain bağımlılığı… Pop ikonu Houston’ın yaşamına bir de böyle bakın.

ReMastered Serisi

Netflix’in müzik tarihinde önemli 8 olaya odaklanan yapımı ReMastered, pek çok eksiğine rağmen izlemeye değer. Projenin başında Emmy Ödüllü Jeff ve Michael Zimbalist kardeşler yer alıyor.

Zimbalist kardeşler seriyi tasarlarken “gazeteci gibi baktıklarını” ve yanlış bilinen hikayelerle ilgili bilgi vermek istediklerini belirtiyorlar.

ReMastered: Devil at the Crossroads

Efsanevi bluescu Robert Johnson’ın gizemli ölümünden müzik tarihine etkisi, yaşamındaki “gariplikler” ve dahası “Kavşaktaki Şeytan”da.

Keith Richards, Keb ‘Mo, Taj Mahal, Bonnie Raitt gibi isimlerin röportajlarıyla Robert Johnson’ın kısa, gizemli hayatına ve müziğe etkisine 45 dakika ayırmanızı öneririz.

Serinin diğer bölümleri: (Açıklamalar Netflix’ten alınmıştır.)

ReMastered: Who Shot the Sheriff

1976’da, Jamaika’da rakip siyasi gruplar birbiriyle çatışırken reggae efsanesi Bob Marley bir suikast girişiminden canlı kurtuldu. Peki bunun sorumlusu tam olarak kimdi? Bu belgesel reggae efsanesi Jimmy Cliff ve Jamaika’nın eski başbakanı Edward Seaga ile yapılan röportajları da içeriyor.

ReMastered: Tricky Dick & The Man in Black

Bu belgesel, Johnny Cash’in 1970’te Beyaz Saray’a yaptığı ve yeni ortaya çıkan fikirleriyle Richard Nixon’ın politikalarını eleştirdiği ziyareti ele alıyor.

ReMastered: Massacre at the Stadium

Şarkıcı Victor Jara’nın 1973’te öldürülmesi, onu Şili’deki mücadelenin güçlü bir simgesi hâline getirdi. Onlarca yıl sonra, adalet arayışı başladı.

ReMastered: The Two Killings of Sam Cooke

Soul şarkıcısı olarak yıldızlığa yükselen Sam Cooke’un 33 yaşındaki vefatının arkasında, sivil haklar konusunda açıkça paylaştığı dikkat çekici düşünceler olabilir. ReMastered’ın bu bölümünde Smokey Robinson, Quincy Jones, Jim Brown, Billy Davis gibi isimlerle yapılan röportajlar var.

ReMastered: Who Killed Jam Master Jay?

Run-DMC’den DJ Jam Master Jay, müzik ve yaşadığı topluluk üzerinde büyük iz bıraktı. Ama arkadaşları ve ailesi, çözülemeyen cinayet dosyasının artık kapanmasını istiyor.

ReMastered: The Miami Showband Massacre

Miami Showband’in üç üyesinin öldürülmesi, 1975’te İrlanda’yı sarstı. Şimdi hayatta kalan üyelerden biri, inatla gerçeğin peşinde.

ReMastered: The Lion’s Share

“The Lion Sleeps Tonight” adlı şarkının yazarı Solomon Linda’nın ailesini keşfeden muhabir, ailenin adil bir telif ücreti için mücadele etmesine yardımcı olur.

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Usta yönetmen Martin Scorsese’nin elinden çıkma bir Bob Dylan filmi. Dylan’ın 1975-1976’da yaptığı Rolling Thunder Revenue turnesine odaklanan belgeselde, provalar ve konserlerden görüntüler yer alıyor. Joni Mitchell, Ringo Starr Roger McGuinn, Joan Baez, Ramblin’ Jack Elliott, Bob Neuwirth ve Allen Ginsberg gibi isimlerle yıldızlar karması niteliği taşıyan turneye Scorsese eli değince her şey yerine oturuyor.

Lafı geçmişken, Scorsese’nin 2005’te çektiği “No Direction Home”u da tavsiye edelim.

Yine Scorsese imzası taşıyan “George Harrison: Living in the Material World” da “George Harrison: Fani Dünyaya Karşı” adıyla Netflix’te izlenebilir.

Keith Richards: Under The Influence

Her yönüyle bir rock n’ roll efsanesi olan The Rolling Stones gitaristi Keith Richards’ın çocukluğu, ilham kaynakları, müzik yaşamı… “Under The Influence” bir başvuru kaynağı değil ama Richards ile tanışmak için güzel bir giriş.

Netflix’te izleyebileceğiniz bazı diğer müzik filmleri ve dizileri:

(Açıklamalar Netflix’ten alınmıştır.)

27: Gone Too Soon

27 yaşında aramızdan ayrılan Jimi Hendrix, Jim Morrison, Brian Jones, Janis Joplin, Kurt Cobain ve Amy Winehouse’un trajik ölümlerinin gerçekleştiği koşulları inceleyin.

Beatles Dünyayı Nasıl Değiştirdi?

Röportajlar ve az bilinen arşiv kayıtları, Beatles’ın müzik ve kültür üzerindeki etkisinin dünya genelinde hâlâ nasıl hissedildiğini gözler önüne seriyor.

Bay Dinamit: James Brown’un Yükselişi

Bu biyografik belgesel, terk edilmiş yoksul bir çocuktan soul müziğin babasına dönüşen efsanevi müzisyen James Brown’un ilk zamanlarını ve kariyerini inceliyor.

Gaga: Five Foot Two

Provokatör popçu Lady Gaga’yı yeni albümünü çıkarırken, Super Bowl devre arası gösterisine hazırlanırken ve hem fiziksel hem de duygusal zorluklarla yüzleşirken izleyin.

Quincy

Müzik ve kültür ikonu Quincy Jones’u anlatan bu belgesel, onun özel hayatına ve benzersiz kariyeriyle ilgili öykülere emsalsiz bir bakış sunuyor.

Foo Fighters: Back and Forth

Bu belgeselde, demo kasetlerinden 2011 albümleri “Wasting Light”ın hazırlanmasına kadar Foo Fighters’ın tüm geçmişi gözler önüne seriliyor.

Danny Says

Bu belgesel, müzikal ikonlar hâline gelen inovatif yeni sanatçıların kariyerlerine başlamalarına yardımcı olan eksantrik yazar Danny Fields’i inceliyor.

Joe Cocker: Mad Dog with Soul

Bu film, yıldızının parladığı Woodstock’tan bağımlılığa karşı verdiği mücadelelere kadar, duygulu şarkıcı Joe Cocker’ın fırtınalı hayatını ve eşsiz yeteneğini anlatıyor.

Springsteen on Broadway

Bruce Springsteen, bu tek kişilik samimi gösterisinde kendi hayatından kişisel hikâyeleri ve en iyi bilinen bazı şarkılarının akustik versiyonlarını paylaşıyor.

Chasing Trane

Röportajlar, derinlemesine bakışlar ve arşiv görüntüleri ile bu belgesel, tarihi olayların John Coltrane’in müziğini nasıl şekillendirdiğini açıklamayı amaçlıyor.

Chris Brown: Welcome to My Life

Röportajlar, konser kayıtları ve sahne arkası görüntüler içeren bu belgesel, hayranlarına Chris Brown’ın yaşamına kapsamlı bir göz atma fırsatı sunuyor.

The Other One: The Long Strange Trip of Bob Weir

Bob Weir’le ilgili bu belgesel, Jerry Garcia ile olan dostluğunu ve dünyanın en etkileyici gruplarından birinin elemanı olarak elde ettiği başarıyı anlatıyor.

ANIMA

Thom Yorke’un 3. solo albümüyle aynı ismi taşıyan kısa film ANIMA da Netflix Türkiye katalogunda. Filmin yapımında pek çok Oscar adaylığı bulunan yönetmen Paul Thomas Anderson da Yorke’a eşlik ediyor.

15 dakikalık kısa filmde hiç diyalog yok. Thom Yorke’un müzikal işleriyle, Paul Thomas Anderson’ın yetenekleri bir araya geliyor. Başrolde Daniel Day-Lewis var.

ANIMA, listedeki diğer işlere benzemese de yer verelim istedik.

Önerileriniz olursa, yorumlara bekleriz. Bu yazıyı ara ara güncellemeye çalışacağız.