Damon Locks & Black Monument Ensemble (2019)

Chicago çıkışlı müzisyen Damon Locks (Trenchmouth, The Eternals) ‘ın yeni projesi The Black Monument Ensamble hikayesi kendisi kadar ilgi çekici olan yepyeni bir müzikal yapılanma. Grubun kurucusu Locks; maksimum güvenlikli bir hapishanede sanat dersleri verdiği dönemde art arda patlayan silahsız siyahi insanların polisler tarafından öldürülmesi, şiddete uğramaları ve ırkçılıkla ilgili ön yargıların kırılması için başlatılan #BlackLivesMatter akımından etkileniyor ve bu projeye başlıyor.

Proje başta Locks‘ın çeşitli insan hakları ve eşitlik ile ilgili yapılmış tarihi konuşmaların kayıtlarını kendi beatleri ile doğaçlayarak ortaya çıkarttığı kolajlar ile başlıyor. 4 yıllık çalışmanın ardından ekibe Angel Bat Dawid klarneti ile, ve Dana Hall baterisi ile katılıyor. Ardından Chicago Youth Chorus ve Move Me Soul dans grubu kareografileri ile projeye eşlik ediyor. Böylece proje Amerika’da ki siyahi kültürünün köklerinden gövdesine, dallarının her bir ucuna kadar bir çok müzik tarzını bir araya getirerek kendini geliştirebilme şansını buluyor. Kendi kültürlerini temsil eden çalışmalarıyla dusty hip-hop, astral jazz ve gospel gibi siyahi kültürünün özünden parçaları bir araya getiren grubun ümit veren sesleri kulağımıza ilişiyor.

Irkçılık karşıtı söylemlerin ve hareketlerin ateşlendiği bu dönemde 15 kişilik Black Monument Ensemble; Locks önderliğinde özgürce müzik yapıyor. Yeni yayımlanan parçaları “The Colors That You Bring” insan hakları kanaat önderi Lena Horne ‘un ikonik bir söyleminden alıntılar ile perküsyon’un sade sesini bir araya getiriyor, hemen ardından giren koronun vokalleri ile kuvvetlenen bir mesaj veriyor: “I still believe in us.” (Ben hâla bize inanıyorum). Albümün tamamının mayıs ayı sonunda dijital platformlarda çıkması bekleniyor, önden çıkan “The Colors That You Bring” ile kulaklarımıza bal çalan bu grubun albümünü dört gözle bekliyorum ve parçayı hem müzik listeme atıyorum, hem de baharın geri kalanı boyunca repeat’ten çıkartacağımı sanmıyorum!