Damon Locks, Black Monument Ensemble – NOW

Chicagolu aktivist sanatçı Damon Locks ve öncülüğünde kurulan kolektif oluşum Black Monument Ensemble iş birliğinin yeni albümü NOW geçtiğimiz günlerde dinleyicilerle buluştu. 1 yılı aşkın süredir maruz kaldığımız salgının gölgesinde, medeni hakların her yönden geri püskürtüldüğü bu dönemde şekillenen albüm, pandeminin ve siyahilere karşı yapılan acımasız haksızlıkların yarattığı karanlığa biraz da gelecekten korkarak direnircesine “ya şimdi ne olacak” sorusuyla karşımıza çıkıyor.

Black Monument Ensemble en az Damon Locks kadar çok yönlü, bünyesinde geniş bir yaş skalasıyla sanat yapmak için bir araya gelmiş pek çok insanı barındırıyor. 2019 yılında çıkan Where Fruture Unfolds albümünün ardından Locks’u bu albümde de yine Black Monument Ensemble’dan sanatçılar yalnız bırakmıyor. Klanette Angel Bat Dawid, kornet ve melodikada Ben LaMar Gay, davulda Dana Hall ve perküsyonda Arif Smith eşlik ederken vokalde Phillip Armstrong, Monique Golding, Tramaine Parker gibi pek çok isim yer alıyor.

Albüm, bunca zaman sessiz kalan bir avuç insan topluluğunun uyanış şarkısı gibi olan Now (Forever Momentary Space) şarkısıyla başlıyor. Bir çizgi film izliyormuş hissi yaratan bu şarkı, insanın istediği bir şeye erişebilmesi için gerekli tek şeyin yaşadığı bu an olduğunu, ve her şeyin ama her şeyin olabileceğini vurguluyor. The People vs Rest Of Us fazlasıyla hareketli ritmiyle satır aralarına siyahi kültürünü serpiştirmeyi ihmal etmiyor. Keep Your Mind Free, herkesin ve her şeyin çeşitli sebeplerle ya da sözde sebeplerle hapsedilmesine hareketli ama naif bir isyan niteliğinde. Barbara Jones-Hogu and Elizabeth Catlett Discuss Liberation geçmişte siyahi haklarını savunan sanatçıları anarak tarihten biraz olsun ders alma gerekliliğini hatırlatıyor. Movement and You dinleyenleri aynı zamanda bir ayindeymiş gibi bir havaya büründürüyor. The Body is Electric, albümün son şarkısı ise tüm albümü özetlercesine uzun, çok sesli, çok fikirli, ürpertici ve hala her şeye rağmen hayatta olduğumuza dair buruk bir hatırlatıcı adeta.

Daha fazlası için: