HVOB – ROCCO (2019)

Viyana’lı elektronik müzik ikilisi HVOB, PIAS Recordings ile imzaladıkları sözleşme sonrasından 4. Albümleri ROCCO ile 2 senelik sessizliklerini bozdu. Elektro-pop akımına karşı oluşmuş ön yargıları kırmış ve janranın çok yönlülüğünü kullanarak oldukça zengin bir diskografi oluşturmuşlar. Kendilerini bugün popüler olarak bilinen elektro-pop kitlesinden (Calvin Harris misali) ayıran ve KRAFTWERK, Depeche Mode gibi daha nice kült grubun ruhuna saygı duruşunda bulunan grup; ROCCO ile bir kez daha bizlere neden herkes gibi olmadıklarını hatırlatıyor.

Multimedia bazlı sanat projeleri TRIALOG (2015) ve bir çok farklı müzik janrasını kolaj olarak bütünleştiren SILK (2017)’ den sonra  her parçası kendi nev-i şahsına münhasır 13 parçadan oluşan ROCCO grubun ilk double albümü. Albüm akışının tamamı aslında birbirinden ayrı ama dinlendiğinde bir bütün haline geliyor. Albümün ilk çıkış parçası olan “2nd World” 27 Kasım 2018’de yayınlandıktan sonra ikinci parça olan Bloom’u 2019 ocak ayında yayınlayan HVOB; ROCCO albümünü mart ayı itibari ile bir bütün olarak piyasaya çıkarttı.

Albümün oldukça zengin bir yapısı var, örneğin “Butter”‘ı dinlerken endüstriyel elektronik müziğin hızlı ve sert beatleri içinize işliyor, “Bloom”‘da ise biraz daha house beatlerine yakın, daha yumuşak bir tempo ile bana Beth Gibbons’ın melankolik sesini hatırlatan Anna Müller’in vokallerine kapılıyorsunuz. Albüm akışının tamamı aslında birbirinden ayrı ama bir bütün halinde bizleri alıştığımız yüzeysel elektronik pop şarkı sözlerinden uzaklaştırarak ayrılık, özlem, korkular ve melankoli gibi duyguları anlatıyor. ROCCO albümü ile müzik camiasının hızlı tüketiciliğine bir beyan veren HVOB, sanatlarına ve müziklerine karşı duydukları güveni bu albümde açık açık ortaya koyuyor.

Benim albümdeki favorilerim; Panama, A list, Alaska, 2nd World ve Sync oldu. İkiliden bu parçaları canlı dinlemek ve Azrael, The Blame Game gibi sevilen parçalarını yad etmek isteyen dinleyiciler 15 Haziran 2019’da gerçekleşecek olan lansman turnelerinin İstanbul ayağında grupla buluşabilirler.