Dido – Still On My Mind (2019)

Gönüllerimizin UK bazlı lite/power pop kraliçesi Dido yeni albümü Still On My Mind ile Girl Who Got Away’den 6 sene sonra listelere geri döndü. Eterik sesiyle oldukça kemikleşmiş bir dinleyici kitlesini 20 senedir kendisine bağlayan ve her albümünde en az bir şarkıda kendimizle özdeşleşen bir parça bulup haykırarak eşlik ettiğimiz şarkıcı, 5. stüdyo albümü Still On My Mind ile aradan geçen 6 senede yaşadıklarını 12 parçada bizlerle paylaşıyor. Albümün prodüktörlüğünü Dido’nun Faithless’tan tanıdığımız erkek kardeşi Rollo Armstrong, Simon Hulbert ve Ryan Laubscher paylaşıyor.

Mezzo soprano vokalleri ve “içten” şarkı sözleri ile Dido bana her zaman İngilizcede Saudade olarak geçen bir hissi anımsatır. Anlamı nostaljik ve melankolik olarak sevdiğiniz bir şeye ya da yere karşı duyulan özlemdir. Dido ise bu özlemi çeken, yumuşacık sesiyle dünyaya savaş açan ve aradığı o yere varıncaya kadar yaptığı yolculukları ve savaşları bizlerle paylaşan muazzam bir kadın.

Albümün açılış parçası olan Hurricane’de bizi hem dünyevi hem ruhani hikayelerinden biriyle selamlıyor şarkıcı; evliliğini, aile hayatını ve oğluyla olan ilişkisini notalara döküyor. “Take You Home” da ise hafif house beatlerine monoton ve ruhani sesiyle eşlik ederken bize müzikal çizgisinden çıkmadan konfor alanını genişlettiğini hissettiriyor. “Friends” parçasında da “Take You Home” da olduğu gibi Rollo’nun beatleri ile house müzik ve hip-hop gibi kalp atışlarımızı dans ritmine dönüştüren parçalar ortaya çıkmış. “Have To Stay” oğlu Stan için yazdığı bir ninni gibi, bize bir insanı koşulsuzca sevmeyi anlatıyor. 

Kimi dinleyici için yatıştırıcı ve içten bir tarzı olan Still On My Mind daha hareketli müziklerden hoşlanan kişiler için tekdüze gelebilir, ancak kabuklaşmış bir dinleyici kitlesi olan Dido bu albümüyle kesinlikle beni hayal kırıklığına uğratmadı. Benim kendi müzik listeme attığım parçalar Hell After This, Mad Love ve Give You Up oldu. Şahsen ben her zaman Dido’nun hafif melankolik tınılarından hoşlanan ve akşam üstü kahvemi içerken bana eşlik etmesinden çok keyif alan bir zevke sahibim, umarım sizler de bu albümden en az benim kadar keyif alırsınız!