Alternatif Müzik Sahnesinin Güçlü Seslerinden: Longaz

Son güncelleme:

2013 yılında İzmir’de Çağdaş Onaran’ın solo projesi ile çıktığı çıktığı müzik yolculuğuna, 2017’de Mert Karaca, Ege Akyıldız ve Anıl Atik’in de katılmasıyla Longaz olarak devam etmeye başladılar. Arkana Bakma ismiyle ilk parçaları 2017 yılında yayınlandı. 2018’de 5 parçadan oluşan ilk albümlerini yayınlayarak, Longaz alternatif müzik sahnesinde kendinden söz ettirmeye başladı.  Grup, Alaska ve Tavşan isimli parçaları ile sürekliliğini yakalamış ve 2019 yılının ilk aylarında gelen ‘üşüdüğünde’ isimli parçaları  gruba oldukça olumlu dönüşler getirmiştir .

Grubu muadillerinden ayıran en önemli özelliği, son yıllarda alternatif müzik icra eden grupların elektronik müzik öğelerini kullanmasının sıradanlaşan, kendini tekarlayan ve artık keyif vermeyen soundlarla dolu atmosferinden sıyrılarak tarzlarını ortaya koyan ve elektronik öğelerin kattığı derinliği, hafif melanlolik parçalarına güzel yedirmiş olmaları diye düşünüyorum. Grubun her yayınlanan yeni şarkısında elektronik öğelerin daha başarılı kulanılmış olduğunu görüyoruz. Ağustos ayında yayınladıkları teklileri ‘boya’ elektronik öğelerin vurgulu kullanıldığı harika bir sound ortaya koyup tüm gözleri üstüne çekmişti.

Geçtiğimiz eylül ayında yayınladıkları ‘Sırtüstü’ adlı parçaları bu konuda oldukça etkileyici noktaya gelmiş bir parça. Yine bu yıl yayınlanan Karavan Sessions çalışmasında sergiledikleri performanslarda ‘Alaska’  ve ‘Tavşan’ adlı şarkılarıyla, kulak dolduran güçlü soundlarını canlı performanslarında da ortaya koydular.