Müzisyenlerin Favori 2021 Albümleri

2021’le vedalaşmadan önceki son içeriğimiz.

Bu defa geride bıraktığımız senenin değerlendirmesi için kürsüyü bazı sevdiğimiz müzisyenlere bırakmak, onlara göre senenin albümlerinin neler olduğunu görmek istedik. Herkes kendi seyir defterini dürüstçe paylaştı, yeri gelince bir albümlük ama “o albüm”lük dönüş aldık, yeri gelince işin içine albüm yerine şarkılar bile karıştı.

Karşınızda sırasıyla albus-in, Brek, Can Yıldırım (Bend The Future), Efza, Haşmet Asilkan, Longaz, Murat Ertel (BaBa ZuLa), Palmiyeler, Rinxlaya ve Tuğçe Şenoğul‘un gözünden 2021 müzikleri.

albus-in’in Albümleri

Coldplay – Music of the Spheres: “Birçok genre ve müzisyeni bir arada bulunduran ilginç bir albüm olmuş. Özellikle on dakikalık kapanış Coloratura, benim gibi Pink Floyd severleri heyecanlandıracak bir progresiflikte.”

Evgeny Grinko – Orange Marmalade: “Evgeny Grinko her zaman ilham noktalarımdan biri olmuştu, bu albümü de yine çok melodik ve çok duygusal. Things From The Past favorilerimden.”

DARKSIDE – Spiral: “Bana son albümümde gitarıyla destek veren Zerkin hocamla birlikte bu sene en çok beklediğimiz albümdü. Nicolas Jaar’ın iyiden iyiye komutayı aldığı, leziz bir albüm olmuş. Lawmaker favorim.”

Ibrahim Maalouf – First Noel: “Yılın en sevdiğim dönemlerinden biri Christmas dönemi. Christmas konseptli bir şeyler izlemek ve dinlemek iyi hissettiriyor. Bir de Ibrahim Maalouf ile bunu deneyimlemek bence müthiş. Bu dönemde sakin bir pazar günü dinlenmesini kesinlikle öneriyorum. Favorim tabii ki Jingle Bells.”

Hiatus – Distancer: “Hiatus’un otantik müziği beni derinden etkiliyor. İran asıllı bir müzisyen olması, kullandığı enstrüman ve melodilerin bizim coğrafyamıza da ait olması nedeniyle çok yakın hissettiriyor. Favorim: Tabi ki Mevlana alıntılı Arrival.”

ox – Time Flies I Standby. (Single): “ox’un yaptığı her iş harika ancak bu single’ı bütün sene çevire çevire dinledim. Duygularıma tercüman olduğunu hissediyorum. ‘Oh, mama! How many times this body could handle trauma?'”

alt-j – Get Better (Single): “Bu sene canımı en çok yakan parça olduğu için listeye almak istedim. Pandeminin getirdiği bir kaybın, bir insana hissettirebilecekleri ve o insanın bakış açısının nerelere kayabileceğini anlatan çok acı bir şarkı.”

Placebo – Surrounded by Spies (Single): Uzun zaman sonra bir Placebo şarkısı dinlemenin verdiği mutluluğu anlatamam.  Bu nedenle listeye almak istedim. Empati kurabildiğim parçalara yakın hissediyorum. Brian Molko’nun da dediği gibi: ‘This search for meaning is killing me’.”

Brek’in Albümleri

Tirzah – Colourgrade: “Kulaklarım yer değiştiriyor.”

James Blake – Friends That Break Your Heart: “Hayat artık aynı değil.”

Low – HEY WHAT: “Ne???”

Arooj Aftab – Vulture Prince: “İnanılmaz.”

aya – im hole: “999”

black midi – Cavalcade: “Bu nedir?”

Madlib – Sound Ancestors: “Dümmdüz.”

dltzk – Frailty: “Hiperpank.”

SPIRIT OF THE BEEHIVE – ENTERTAINMENT, DEATH: “Yüzüm eriyor.”

Lingua Ignota – SINNER GET READY: “Ödülü büyük.”

Limp Bizkit – Still Sucks: “!!!!”

Grouper – Shade: “Sis çöker.”

L’Rain – Fatigue: “Seninle beraber.”

Floating Points, Pharaoh Sanders & London Symphony Orchestra – Promises: “Yokum.”

Xenia Rubinos – Una Rosa: “Parıl parıl.”

CZARFACE, MF DOOM – Super What?: “Her şey için teşekkürler, elveda.”

Helado Negro – Far In: “Azalır ışıklar.”

Can Yıldırım’ın (Bend The Future) Albümleri

Turnstile – GLOW ON: “Bu seneye damgasını vuran albüm. Hardcoreda yeni bir sayfa, belki de gelecek yıllardaki eğilimi belirleyecek özellikte bir başyapıt. Favori parçalar: BLACKOUT, HOLIDAY, FLY AGAIN.”

BADBADNOTGOOD – Talk Memory: “Özlenen lezzetin geri dönüşü. Hem de nasıl geri dönüşü. İçten içe bir Serge Gainsbourg tadı aldığım albüm. Favori parça: Besides April.”

Alfa Mist – Bring Backs
:
“Lokumdan hallice. Yeni nesil Londra caz sahnesinin önemli isimlerinden Alfa Mist’in çıtayı bir tık daha yükselttiği bir albüm. Favori parça: Last Card (Bumper Cars).”

Enslaved – Caravans to the Outer Worlds:
“Konseptin kralı EP. ‘Progresif black metal sound’u nasıl olur, dış dünyalarla nasıl bağlantı kurulur ve hâlâ nasıl Nordik kalınır’ın el kitabı. Favori parça: Tabii ki RUUN II.”

Gabriel Gosse  – Flow
:
Christian Scott gibi ünlü isimlerle çalmış olan gitaristin ilk albümü akıp gidiyor. Modern caz, füzyon ve yer yer pop öğelerini barındıran bu albüm, hem dikkatli dinlenebilecek hem de arkada usul usul çalınabilecek bir eser. Favori Parça: Disillusion Days.

Moin – Moot!: “Bu yılın tatlı sürprizlerinden. Özgün bir sound, tekinsiz akorlar ve yorulmak bilmez bir davulcu. Favori parça: Right is Alright, Wrong is to Belong.”

Weval – Changed for the Better: “Minnoş bir EP. Favori parça: Fire.”

Bend the Future – Without Notice: “Çocuklar yapmış. Favori parça: Hepsi bebeğimdir :)”

Efza’nın Albümleri

Steven Wilson – THE FUTURE BITES: “Şarkıların arasından favorim, bu sene en çok dinlediğim KING GHOST parçası. Albümde en çok hoşuma giden şey ise kesinlikle sound…”

Rival Consoles – Overflow: “Bu seneki favori albümüm!”

Radiohead – KID A MNESIA: “Tek kelime, müthiş! The National Anthem, In Limbo, Idioteque, Untitled, Pyramid Song, Pulk/Pull Revolving Doors, Pyramid Strings, Alt. Fast Track içinden çıkamadığım şarkılardan…”

The Roots – Do You Want More?!!!??! (Deluxe Version): “…sadece The Roots demek istiyorum!”

Tash Sultana – Terra Firma: “Tash Sultana severek takip ettiğim bir müzisyen. Bu sene dinlediğim albümler arasında en bütün hissettiren Terra Firma oldu.”

Haşmet Asilkan’ın Albümleri

Esperanza Spalding – Songwrights Apothecary Lab: “Fevkalade yeni ve özlü bir müzik. Tıkanmış olan caz şarkıcılarına yol gösterebilir.”

Tomas Fujiwara / Mary Halvorson / Michael Formanek – Thumbscrew: “Her ne kadar gitar müziğini sevmesem de Mary Holvorson her defasında beni tavlıyor.”

Patrick Shiroishi – Hidemi: “Zor müzik. Keyfine varmak için sabırlı olmak gerek.”

Nathalie Stutzmann – Contralto: “Kontralto seslere bayılırım. Şahane repertuar, kusursuz icra. Porpora, Caldara, Bononcini’yi her repertuarda göremezsin. Kaynayan bir müzik.”

Sueye Park – Journey Through a Century: “Solo keman için hayli kazık ve sıra dışı bir repertuar. Sueye henüz 22 yaşında. “

Gunib​-​Saruso​-​Gunib – Music of Avar People from Dagestan/Russia and Georgia: “Organik müzik. Dağlıların müziklerini oldum olası severim.”

St. Vincent – Daddy’s Home: “St.Vincent’i ilk albümünden beri takip ediyorum. İlki dışındakilerin tümü hayal kırıklığıydı. Bu kez dinlediğime değdi.”

Lingua Ignota: – SINNER GET READY: “Klişe batağına düşmeden karanlık müzik yapmak zordur.”

Peggy Seeger – First Farewall: “Usta bir şarkı yazarı bu kadın. Ders çalışır gibi dinliyorum.”

Longaz’ın Albümleri

Iglooghost – Lei Line Eon

Floatie – Voyage Out

SPIRIT OF THE BEEHIVE – ENTERTAINMENT, DEATH

Quatuor Diotima – Gervasoni, Pesson, Poppe

Styrofawn – Abandonism

Murat Ertel’in (BaBa ZuLa) Albümleri

Wet Leg – Chaise longue (Single): “Çok dinlenmesine pek sevindiğim grubun şahane şarkısı.”

Monsieur Doumani – Pissourin: “Bence yılın albümü. Nefis bir sound, lezzetli tonlar.”

Can – Stuttgart 1975 Live: “İnanılmaz bir konser, mükemmel. Davul tüm grubu nasıl da sürüklüyor.”

David Byrne – American Utopia On Broadway: “Filminden çok etkilenip dinlediğim nefis, devrimci albüm.”

St Vincent – Daddy’s Home: “Yaşayan en sevdiğim gitarcının son albümü.”

Maneskin – Beggin’ (Single): “Bizim çocuklar dinlettiler, Red Hot Chilli Peppers tavrına yakın buldum.”

Palmiyeler’in Albümleri

Babe Rainbow – Changing Colours: “Albümün ilk üç şarkısı özellikle çok iyi, onun dışında yine bildiğimiz Babe Rainbow. Çok güzel.”

Monde UFO – 7171: “Son ABD turnemizde birlikte turladığımız bir müzisyen, albümü çok yeni çıktı ve epey güzel.”

Pharoah Sanders, Floating Points & London Symphony Orchestra –  Promises: “Julie Mehretu’nun kapak resmi ile en sevdiğimiz albümler arasında.”

Vanishing Twin – Ooki Gekkou: “Birçok sevdiğimiz tür ve sanatçıdan esinlenerek yaratılmış, kulaklarımızı bu sene şenlendiren bir başka albüm.”

Rinxlaya’nın Albümleri

King Woman – Celestial Blues

Çeşitli Sanatçılar – M4NM:0012

Aesop Rock & Blockhead – Garbology

Armand Hammer & The Alchemist – Haram

Hinkstep – A Little Bit of Eternity

Flying Lotus – Yasuke

Atmosphere – Word

Armonycoma or slt – Uğultu 

Backxwash – I Lie Here Buried with My Rings and My Dresses  

Moor Mother – Black Encyclopedia of The Air

Tuğçe Şenoğul’un Albümü

Little Simz – Sometimes I Might Be Introvert: “2021’den favori albümüm. Simz’in istikrarlı oldschool tavrı, güçlü lirikleri, dinleyicisinin müzikal algısını zenginleştiren zekice işlenmiş altyapıları bu albümde de kendini gösteriyor. 2020 yılında favorim Cleo Sol’un Rose In The Dark albümüydü. Little Simz ile işbirlikleri Selfish sonrası bu albümde de devam ediyor. Bu harika ikili nedeniyle Woman isimli şarkının yeri bir ayrı oldu bende.”