Yıllar Sonra Yeniden Doves: The Universal Want

2000’lerin başlarında alternatif rock sahnesine çıkan Doves gitar-bas-davul üçlüsü olarak bir grup olmadan önce Sub Sub isminde bir dans grubuydu. Beşinci albümleri The Universal Want daha önceki albümlerinin sound’undan pek uzak değil. İşe yarayan bir formülü devam ettirmek tabii hakları, öte yandan ara sıra yenilikçi müzikal tınılar duymak da olası albümde. Klasik sound’larını korurken deneyselliğe de açık olduklarını gösteriyorlar.

The Universal Want ile Batı ülkelerinde bugünlerde çokça tartışılan, uygulanması halinde her vatandaşa belli miktarda hükümet tarafından bağlanacak evrensel temel gelirden bahsettiklerini düşünsem de bu terim daha çok hayatta insanların evrensel olarak neye ihtiyaçları olduğu ile ilgili bir sorgulama gibi.

Manchester’lı grubun bu albümü İngiltere albümler listesinde bir numaraya kadar çıktı. Eski raver’lar olarak doğan bir grubun alternatif rock sahnesinde bu kadar başarı kazanması da takdire değer bir durum. Artık dans sahnesinin heyecanından epey uzak, oldukça da yaş almış (grup üyeleri 50’li yaşlarındalar) bir grup olduklarını kabul etmeli. Bu şarkılar olgun yetişkinlerin dertlerini anlatmaya çalışan, nostaljiyle yoğrulmuş parçalar. Her şeye rağmen geçen sene Londra Royal Albert Hall’daki konserlerinin tüm biletlerini satmayı başardılar. “Forest House” bir orman evinin yolunu açan rüya gibi bir parça. “I Will Not Hide” sıcak gitar tınılarıyla dinleyiciyi sarmalıyor.

Sonuç olarak bugün geride bırakmış olduğumuz cayır cayır gitarlı o 2000’lerin başı alternatif gitar müziği günlerine bir selam çakan nostaljik bir albüm dinlemek isteyenler, melankoliden de hoşlananlar bu albümü beğeneceklerdir.