Yerli Sahneden Müzik Keşifleri: Mayıs 2021

Güneş Kardeş – Kayboldum (Single)

Daha önce PONZA grubunun front koltuğundan bildiğimiz Güneş Akyürek, Güneş Kardeş adıyla solo projesine bu ilk şarkısıyla start verdi. Psychedelic müziğe yıllarını veren Güneş’in bu soundda böyle iyi bir işle karşımıza çıkması sürpriz değil. Anadolu Psychedelic müziği ögelerini bolca duyduğumuz Kayboldum şarkısının şarkıyı da yükseklere taşıyan klibine bakmayı unutmayın.

Bade Nosa – İçimizdeki (Single)

Bu ay yerli sahnede çıkan en başarılı akustik düzenlemelerden biri Bade Nosa’nın İçimizdeki şarkısı. Sözünü Emre Can Sarısayın’ın yazdığı ve müziğini Bade Nosa ile ortaklaşa yaptıkları bu güzel şarkıyı keşfedin.

Fırat Ağacık, Abkountry Daha Kaç Çeşit Hoşçakal – Surf Arabesk 1.1 (Single)

Bir süredir birlikte görmeye alıştığımız ikili Fırat Ağacık ve Abkountry’nin yeni çalışması Daha Kaç Çeşit Hoşçakal, arabesk ruhlarını surf bir damarla akıttıkları bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor. Şarkının 70-80’ler klasik pop-rock soundlarını da hatırlatan ruhu ilginizi çekecek. Aynı zamanda Surf Arabesk projesiyle yayınladıkları ilk şarkı.

Emre Tankal – Kadıköy (Albüm)

Dinleyenlerine Kadıköy’ü sokak sokak, cadde cadde gezdiren, bazı yerlerde oturtup ikramını da eksik etmeyen, bazen telaşlı bazen anın keyfini yaşatan bu enfes caz soundlu enstrümantal albümde Emre Tankal’ın bestelerine Tamer Temel, Volkan Topakoğlu, Berke Özgümüş eşlik ediyor. Bir şarkıda da Çağıl Kaya’nın sesini duyuyoruz.

Tunç Aydoğmuş, Co. – Güneş Hanım (Single)

Rock-Ballad türünün güzel örneklerinden birini geçtiğimiz günlerde yayınlayan Tunç Aydoğmuş sound kalitesini koruyarak üretkenliğine devam ediyor. Güneş Hanım dinlediğinizde sizi içine alıp götürecek bir şarkı.

Flower Room – Larva (Single)

Eray Gedik ve Can Öztürk’ten oluşan progresif gitar grubu Flower Room Mayıs ayında 14 dakikalık, içindeki tansiyon değişimleriyle oldukça ilgi çekici olan şarkılarını yayınladılar. Grubun sounduna alışık dinleyicileri hemen içine alacak olan eser Flower Room’la ilk kez tanışacaklar için de güzel bir örnek.

Gülşah Erol – Pianissimo (Single)

Sadece çellist yönüyle değil kompozitör yönüyle de çok etkileyici eserlerle karşımıza çıkan Gülşah Erol yeni çalışması Pianissimo’yu bağımsız olarak yayınladı.

Arif Tunç Konak – Gecenin Bir Vakti (Single)

Arif Tunç Konak, geceleri eve döndüğümde çalışma fırsatı buldum, geceleri bitirdim dediği Gecenin Bir Vakti şarkısını yayınladı. İçinde otantik gamlardan, caz arpejlerden, rock rifflerden örnekler barındıran kompozisyon kesinlikle çok özgün bir iş. Bir gitarist olarak imzasını net bir şekilde atıyor.

Ankara’da Hava Kapalı (Kolektif Albüm)

Karşımızda bu ay çıkan kolektif bir albüm var. Deniz Perhan, Boyalı Kuş, Sinağrit Baba, Sercan İke ve Oğulcan Sönmez’in birer şarkısından müteşekkil albüm adından da anlaşılacağı üzere Ankara’lı müzisyenlerce dile getirilen kasvetengiz ruh hallerini anlatıyor. Her şeye rağmen bir arada duran bu bağımsız ekiplerin müziğini dinlemeyi, keşfetmeyi unutmayın.