Yerli Sahneden Müzik Keşifleri: Mart 2021

Soup Natsy, Umut Er – Anla (Outrun) (Single)

Synth Pop’ta Retro sound’un adını sıkça duymaya başladığımız ismi Soup Natsy’nin prodüksiyonunu üstlendiği, sözü ve müziği Umut Er’e ait nefis bir iş var karşımızda. RetroWave meraklıları Soup Natsy’nin mizaha da yatkın instagram hesabını takip etmeyi unutmasın. Umut Er mart ayında bu parçayla birlikte üç şarkı yayınlamış oldu, onlara da bakmadan geçmeyin.

Murat Güçlü – Fikret’s Lounge (Single)

Bu ay çıkan en kendine has, soft, alternatif-pop iş denebilir. Melodik olarak basit, akılda kalıcı bir o kadar da duygulara güçlü şekilde hitap eden şarkının söz, müzik ve düzenlemesi Murat Güçlü’ye ait. Şarkının klibi de şarkının düzenlemesindeki fikirlere hizmet edecek şekilde basit ama kaliteli, göz atmayı unutmayın.

Polen – Hafif Düşüş (EP)

Bu ay Polen’den gelen Hafif Düşüş neo-soul, R&B tınılarını doya doya duyacağımız bir EP oldu. Türkiye alt-pop müziğin gittiği yönü tayin eden çalışmalardan biri diyebiliriz. Aynı zamanda grubun ilk EP çalışması.

Vincent Baykal Ada – Bu Son Değil (Single)

2010’ların başında özlediğimiz Türkçe progresif rock tınılarını bize veren, daha doyamadan dağılma haberini aldığımız Sapan grubunun kendine has vokali Vincent Baykal Ada’nın bu ay yayınlanan şarkısı yine nefis soundl’arda geziniyor. Alt-rock bir düzenleme gibi görünse de synth seslerin daha ön planda tutulduğu söylenebilir. Vokal tavrı ve sözler çok soft ve tekrar kez dinleme isteği uyandırıyor.

Mert Pekduraner – Kıyı (Single)

Kompozisyonu, perdesiz gitar ve vokal performansı kendine ait nefis enstrümantal işlerden birini yayınladı Mert Pekduraner bu ay; Kıyı. Güzel bir ekiple performe edilmiş şarkıya kendinizi kaptırın, performans klibini izlemeyi unutmayın. Bu aynı zamanda önümüzdeki dönemde yayınlayacağı albümünün de ilk parçası.

Umut Döven – Yüzümdeki Çizgiler (Single)

Umut Döven’in yeni akustik, indie-pop şarkısı Yüzümdeki Çizgiler sizi umut, umutsuzluk, hayata dair motivasyonun kaynağı üzerine düşünmeye yönlendirecek. Dilan Balkay’ın nefis trompet performansıyla daha da derinleşen anlatıma synth performansıyla da Burak Imrak dahil oluyor. Sözü ve müziği Umut Döven’e ait şarkı bu ayın hafif pop müzik dinleyicilerini mutlu edecek işlerinden biri.

Öner Karaçuha Quartet, Kamil Hajiyev – Unutma (Single)

Kompozisyonu davul sanatçısı Öner Karaçuha’ya ait parçanın vokal koltuğunda No Land’den tanıdığımız Kamil Hajiyev’i görüyoruz. Sözleri Öner Karaçuha’nın şimdi hayatta olmayan babasının şiir defterinden alınan satırlardan oluşan şarkının ana teması ve duygu yoğunluğu Kamil Hajivey’in hisli vokaliyle arşa çıkmış denebilir.