Warpaint Saklandığınız Dehlizlerden Çıkaracak

Amerikalı indie rock/dream pop topluluğu Warpaint, kendi isimini taşıyan ikinci albümünü NPR üzerinden dinleyiciye sundu.

17 Ocak tarihinde piyasaya sürülecek olan albümden yayımlanan ilk single ise Love Is To Die olarak seçilmişti. 2013 Ekim’de piyasaya sürülen single ile oldukça iyi eleştiriler toplayan grup, bağlı olduğu plak şirketi Rough Trade Records’un pazarlama stratejisiyle de albüm hakkında beklentilerin yükselmesini sağladı. Albümün prodüktörü Flood ise indie piyasasının oldukça aranan isimlerinden. Şimdiye kadar prodüktörlük/mixing koltuğunda oturduğu bir kaç albüme örnek vermek gerekirse; NIN – The Downword Spiral, U2 – Achtung Baby, PJ Harvey – Let England Shake, Foals – Holy Fire, Sigur Rós – Með suð í eyrum við spilum endalaust albümlerini sayabiliriz.

Albüm intro dahil 12 parçadan oluşmakta. Bazı albümlerde intro, albümün genel havası ile ilgili hiçbir ipucu vermeyebilir ama Warpaint’te bu durum tersi şeklinde işliyor ve intro ile ortalama 51 dakika sürecek sisli, sessiz bir döngüye ilk adımı atıyorsunuz. Fakat bu adımın sizi hangi dehlizlere sürükleyeceğinin farkına vardığınızda  iş işten geçmiş bulunuyor ve Warpaint’in saykodelik yapısının güçlü yanlarına teslim oluyorsunuz. Sadece Disco//Very adlı parçada biraz hareketlenen albüm genel olarak minimal bir havaya sahip. Albümdeki minimal çizginin oldukça depresif bir atmosfer yarattığı hemen hissediliyor. Ama bu durumun kolay dinlenebilir bir albüm yarattığı da aşikar. Love Is To Die ile birlikte albümde arka arkaya sıralanmış Hi ve Biggy biraz daha ön plana çıkan şarkılar. Hi’ı dinlerken biraz Portishead, Biggy ‘i dinlerken ise Depeche Mode tadı yakalamanız mümkün. Feeling Right ve Go In adlı parçalar da ise Radiohead ile 1994’den beri çalışan ve şu an Atoms For Peace’in parçalarından birisi olan Nigel Godrich’in etkisini hissedebiliyorsunuz. Godrich, albümde yardımcı prodüktör görevini üstlenerek albümün tamamında etkisini hemen hissedebileceğiniz küçük dokunuşlar yapmış.

Warpaint aslında tek kroşeyle  nakavt edecek sertlikte bir albüm değil. Dinleyicinin gizlediği ve kimsenin görmesini istemediğini zayıf yönlerini keşfeden, sonrasında bu  yaraları ustalıkla kaşıyan bir albüm. Bu açıdan Warpaint ya çok seveceğiniz, uzun sure müzik çalarınızdan çıkaramayacağınız ya da nefret edeceğiniz bir albüm yapmış diyebiliriz. Grubun yetenekleri ve çalıştığı isimlerin kalitesiyle oldukça ince bir çizgide gezinen kayıt en azından baştan aşağı bir kaç kere döndürülmeyi hak ediyor.

Yalkı Akçay