SO Duo – Kırksabır

Son güncelleme:

Avangart ile geleneğin kesiştiği yerde SO Duo‘nun müziklerine rastlıyoruz. Sumru Ağıryürüyen ile Orçun Baştürk‘ün güç birliğinden doğan yeni kısaçalar Kırksabır bu kesişim kümesini genişletmeye, keşfedilmemiş bir dilde çok tanıdık tınılara sahip halk türküleri okumaya devam ediyor.

“Bir şeyler değişiyor, seziyorum” sözlerini bir ninni tonunda okuyan “Işığa Dönüyoruz”, içinden geçtiğimiz güç dönemin ötesine dair bir yoruma benziyor. Vaziyet buysa ileriye dönük bu vizyonu masalsı, haliyle insana huzur veren bir tonda aktarıyor SO Duo. Aktarılan sükunetin içinde tedirgin yaklaşımlar, belirsiz tuhaflıklar olsa da nihai hedefin tünelin sonundaki ışık olduğu pek kuşku götürmüyor. Bir karanlığın içinde kaybolduğumuz kadar nihayetinde aydınlığı bulmamız da olasılıklar dahilinde görünüyor Kırksabır‘ı dinlerken.

Çekirdek kadrosu ve enstrüman zenginliğiyle dinleyene son derece kompakt ama katmanlı hisler aşılayan SO Duo, bir kez daha üstüne düşülesi bir seçki sunuyor dinleyenlerine. Kırksabır‘ın tüm yüzeysel muğlaklığının ardında evrensel dertler ve çarelerin öyküsü gizli, tüm gizemine rağmen onu bu kadar anlaşılır kılan da tam olarak aynı şey.