Berlin’den Horasan’a: Saz’ın Yolculuğu Film Oldu

“Sazın hikayesi nedir, nereden gelir, nereye gider?” sorularına cevap arayan bir yol filmi Saz. Stephan Talnau yönetmenliğinde, Batı Avrupalı saz müzisyeni Petra Nachtmanova’nın enstrümanın memleketi Horasan’a doğru çıktığı yolculuğun bir dökümü. Dünya galasını ise 5 Nisan’da İstanbul Film Festivali’nde ekip katılımıyla yapmak üzere. Üstelik başka tarih arzu ederseniz programda iki seansı daha mevcut.

Belgesele katkısını sunanlar arasında Erkan Oğur, Murat Ertel, Erdal Erzincan, Ayşe Şewaqi, Telli Turnalar var. Kataloğa başvuracak olursak: “Şehirden şehre, dağdan ovaya kültürler ve zaman arasında bir köprü kuran Saz bir yol belgeseli, adı gibi “saz”ın yollarından şarkılar topluyor. Az sayıdaki Batı Avrupalı saz müzisyeninden biri olan Petra Nachtmanova, bu enstrümanın yüzyıllardır nasıl hâlâ birçok kültürün kalbinde yer aldığını öğrenebilmek için Berlin’den yola çıkıyor ve yedi ülke, 10.000 kilometre aşarak sazın doğum yeri Horasan’a gidiyor. (…)”

Özel bir yapım olduğu her halinden belli olan Saz‘ı yolda geçen, müzikli ve belgesel filmleri seven herkese tavsiye ediyoruz. Fragmanı ise aşağıda.