Osees Durmak Bilmiyor: Protean Threat

San Francisco, Kaliforniya’da 1997’de kurulan Osees 2003’ten bugüne kadar 23 albüme imza attı ve iki yeni albüm de yolda. Bugün Los Angeles’da yerleşik bulunan grubun ismi de dönem dönem değişime uğradı. En son Bent Arcana projesiyle karşımıza çıkan John Dwyer’in ana oyuncu olduğu grubun çalışma etiği gerçekten de sıkı denebilir.

Garaj, saykedelik, deneysel, punk gibi birçok rock türüne göz kırpan Osees, sözlerinin derinliği ile tanınmıyor. Amerikan ve İngiliz basının son albümlerini değerlendirmelerinde grubun sözlerinin pek de dikkate alınmadığını okuyabilirsiniz. Ancak müzikal anlamda angaje olunacak, ilerledikçe ısınan, dinledikçe sevilen bir albüm bu. Söyleyecek çok anlamlı bir mesajları olmasa da müziğin enerjisi ve yenilikçiliği alıp götürüyor. Su gibi geçen 38 dakika sonunda biraz da duyularınıza karşı gerçekleşmiş bir saldırıyla karşılaşmış gibi hissedebilirsiniz. Ancak “Toadstool” ile birlikte sanki biraz tempo düşmeye, fikirler parlaklıklarını kaybetmeye başlıyorlar. Tekrarlar artıyor. Belki de dikkatimi verebilme sınırımın sonuna ulaştım veya müzikal trüklerin etkisi kayboldu.

İngiliz müzik dergisi NME bu albümü Wire ve Hawkwind’in 1976 Düsseldorf’unda buluşması olarak tanımlamış. Bu tanımlama müziğin çeşitliliği hakkında bir ipucu veriyor. Bir taraftan tüm albümü dinlemek yorucu bir deneyim olabilse de herkesin seveceği bir şarkı/bölüm olacaktır diye düşünüyorum. Zira müzikal fikirler açısından zengin bir albümle karşı karşıyayız.