Bent Arcana – Bent Arcana

Bent Arcana bir tür ‘süper grup’ ama çok bilinen grupların üyelerinden oluşmuyor. TV on the Radio, Osees gibi daha bilindik olanların isimleri tanıdık, öte yandan Sunwatchers hiç duymadığım bir grup.

Los Angeles’da Osees’in beyni John Dywer’in stüdyosunda bir araya gelen müzisyenler kendilerini ‘emprovizasyon yapan bir kolektif’ olarak tanımlıyor. Müzikleri heyecan verici diyebilirim. Bazen kendinizi bir casus filminin müziklerini dinliyormuş gibi hissedebilirsiniz. Veya ellerinizi dizlerinize vurarak tempo tutmak isteyebilirsiniz. Yer yer kulaklarınızı rahatsız eden sesler duyacaksınız. Tamamen sözsüz, ‘serbest caz’ olarak nitelendirilebilecek bir müzik bu. Geçmişte Miles Davis ve Ornette Coleman bu türde işler çıkarmışlardı. Müziklerde biraz krautrock etkisi olduğunu da belirtmek lazım. Bana bir nebze Primal Scream’in XTRMNTR albümünden “MBV Arkestra” şarkısını anımsatan “Oblivion Sigil” o şarkıyla aynı ruh halini içeren, serbest doğaçlama bir şarkı.

Müzisyenlerin hayal güçleri son sürat çalışıyor ve tahmin edilemez ve tanımlanamaz bir parça çıkıyor ortaya. Aslında albümün tamamı için müzikal bir deney tanımını kullanabilirim. Başarılı bir deney. Siz de belki de daha önce hiç duymadığınız türde bir albüm dinlemek isterseniz Bent Arcana’ya bir şans verin. Pişman olmayacaksınız.