Nick Cave’in İlham Kaynağı Olarak Progresif Rock

Büyük üstat Nick Cave’in kendisine ulaşan hayran mektuplarını cevapladığı site The Red Hand Files‘tan daha önce bahsetmiştik.

Şimdiye kadar Leonard Cohen, Nina Simone, Karen Dalton ve Johnny Cash gibi isimlere duyduğu hayranlığı defalarca dile getiren Cave, yanıtladığı son hayran mektubunda şimdiye kadar pek bahsetmediği bir ilham kaynağı olarak progresif rock sahnesi üstünde durdu.

“En sevdiğiniz şarkıcıları hepimiz biliyoruz, peki en sevdiğiniz gitaristler kimler?” sorusunu yanıtlayan Cave, geçmişte Grinderman şarkısı “Super Heathen Child”da birlikte çalıştığı Robert Fripp‘i anarak başladı ve ardından ölçeği bir hayli genişletti:

“Geçenlerde benim çocuklarla Mandy’yi seyrettik. Dehşet verici ama göz alıcı bir filmdi. Açılış sahnesinde King Crimson şarkısı “Starless” harika bir biçimde kullanılmıştı. Oğullarımla bunun muhteşem bir şarkı olduğunda hemfikir olduk. Bu da beni çok mutlu etti, çünkü gençliğimde tam bir King Crimson hayranıydım. King Crimson ağır rock’n roll müziğe olağanüstü saflıkta ve kırılgan dokunuşlar katacak kapasitede bir gruptu. Belki kafamın içine bazı fazlasıyla şizofren duruşlu Bad Seeds şarkılarının şablonunu da onlar ekmiştir. King Crimson ansızın patlayan volkanların efendisiydi sanki. Davulcuları Bill Bruford uzaylı gibiydi, Robert Fripp ise o vakitler en sevdiğim gitaristti -elbette David Gilmour ile birlikte. Gençliğimde İngiliz progresif rock sahnesinin büyük hayranıydım: Pink Floyd’lar, Jethro Tull’lar, Procol Harum’lar, Yes’ler, Emerson, Lake and Palmer… Hala seviyorum bu grupları. Fripp ile Gilmour bugün bile benim için dev isimler, ve en sevdiğim gitaristlerden ikisi. Gitar çalışları birbirinden farklı, ancak enstrümanlarının tonunda kalbime dokunan bir şeyler var. Aynı şey Funkadelic gitaristi Eddie Hazel için de geçerli (Maggot Brain’e bir göz atın!) Bence bu insanlar, şarkı söyler gibi çalıyorlar. Hem ton hem duygu bazında, Gilmour’un gitarı, sesinin oldukça değişik bir versiyonu gibi: Satensi, coşkulu ve epik. Fripp’in gitarı daha radikal, tehlikeli ve öngörülemez; ancak en agresif halinde bile o lirik ve şarkıvari yanı solmuyor. (…)”

Cevabın tamamını buradan okuyabilirsiniz. Cave’e kendi sorunuzu ulaştırmak isterseniz, atış 7/24 serbest. Dilerseniz methiye konusu olan “Starless”ı da kapanış olarak takdim edelim.