Nick Cave’in duaları: Seven Psalms

Nick Cave‘in müziğine dönem dönem kulak kabartmış biriyseniz kendisinin dini referansları çok sevdiğini ve bu referansların geçtiğimiz son birkaç yılda yazdığı şarkı sözlerinde artan bir yoğunlukta seyrettiğini bilirsiniz. Cave için İsa ve Tanrı figürleri, kendi ruhani arayışlarında ona ya yol gösteren ya da meydan okuyan iki güç. Sık sık dindar biri olmadığını vurgulayan Cave’in şarkı sözlerindeki bu yerleştirmeler, ona esasında meditasyona benzer bir yolla yaşamın kendisiyle yüzleşme imkanı sağlıyor. Her ne kadar bu dini ögelerin yoğunluğu -birçoğu sahiden komik- çok sayıda meme’e ilham vermiş olsa da kabul etmemiz gerek, geçtiğimiz 7 yılda iki oğlunu birden kaybeden Cave bir süredir şöyle rahat bir soluk almayı hak ediyor. Aradığı rahatlığı dualarda bulacaksa hakkıdır.

Cave ve din diyalektiği, Warren Ellis destekli yeni solo albümü Seven Psalms‘ta tematik düzeyde görülmemiş bir zirve noktasına ulaşıyor. Hepi topu 7 spoken word parçasından (veya duadan) ve bir uzun enstrümantal parçadan mürekkep bu 25 dakikalık kayıtta iyileşme sürecinde olan spiritüel bir adamla karşılaşıyoruz. Ölümden, ilahi aşktan, teslimiyetten, aydınlanmadan bahsediyor. “Böyle şeyler asla yaşanmamalı, ama ölüyoruz / (…) / Böyle şeyler asla yaşanmamalı, ama yaşanıyor” diyor. Sözlerin basit sadeliği, Ellis’ten gelen distorte edilmiş ve “ulvi” drone’lar, synthesizer ve piyanoyla birleşerek ruhani ve yalıtılmış bir deneyim yaratıyor. Seven Psalms aynı zamanda Cave’in tüm kariyerinin en bireysel işi, bundandır ki dinleme tecrübesi olarak da bireyselliği gerekli kılıyor. Dinlediğimiz şey ne bir başyapıt, ne de Cave’in stadyum konserlerinde kendine yer bulacak bir iş. İçten ve dürüst bir terapi seansı özünde. Sadece derin bireysellikte seyreden anlarımıza eşlik etmek için burada.

Kimi hayranlar Cave’in rock şaheserlerini özlüyor, güncel ambient çalışmalarına o kadar sıcak bakmıyor. Bu insanlar içindeyseniz büyük ihtimalle Seven Psalms‘ta da birden fazla kez kulak verecek bir şey yakalayamayacaksınız. Hatta güncel çalışmalarını seviyorsanız bile bu eserin içine o kadar girememeniz olası. Seven Psalms nevi şahsına münhasır, gizemli bir varlık çünkü. Kendisi kadar gizemli ve öngörülemez anlarda kulaklarınızı tırmalayacaktır.