Lebanon Hanover – Sci-Fi Sky

Lebanon Hanover kendini sessiz sedasız genç gotik sahnenin en etkileyici gruplarından birine dönüştürdü. Larissa Iceglass ile William Maybelline‘in tüm sevgileriyle büyüttüğü bu darkwave çocuğunun patikasında yer alan her yeni aşama, onları yeraltının tepesindeki yüzeye itinalı adımlarla yaklaştırmakta. Bu çocuğun hali tavrı Sci-Fi Sky‘ın ilk şarkısı “Living on the Edge“de şu cümleyle zuhur ediyor: “Bir pazartesi sabahı, The Cure’u dinliyorum.” Karanlığın değişik tonlarında yaşayanların ‘tatlı sabah müziğinin’ gotiğin en tatlı ve kulağa yatkın grubu The Cure‘dan bir şeyler olmasında herhangi bir anlaşılmazlık göremedik doğrusu.

Sıkıcı bir bilim-kurgu filminin içine düştüğümüz 2020 yılında aklımızı alan hakiki bir bilim-kurgu filmine bile rastlayamadık, ancak hiç yoktan adında sci-fi geçen hayli etkileyici bir işitsel şölen artık aramızda. İçinde türe dair pek somut bir şey bulamazsak da Sci-Fi Sky‘ın akışkan etkileyiciliği ve heyecanıyla yaşamın dinmek binmeyen can sıkıcılığını kulaklarımızda geçici olarak askıya aldığını söylemek mümkün. Tehditkar atmosferi, yoğun kurgusu ve yer yer şiddetlenen nota örgüsünün ise manen distopik gerilimlerden çok uzak olduğu söylenemez. Bauhaus‘un ilk günleri gibi esip gürleyen “Digital Ocean” ile akustik gitara synth’lerin ve hayli hüzünlü bir vokal performansının eşlik ettiği iyi huylu “Angel Face“, albümün iki uç noktası olduğu gibi Lebanon Hanover’ın başa çıkabildiği geniş duygu spektrumunu da tüm gücüyle açığa vuruyor.

Albümün tek zayıf noktası olan “Come Kali Come“, seçkinin kapanışını bir kabileye kabul ediliyormuşuz hissiyle gerçekleştirirken ne yazık ki 6 dakikada pek bir yere varamıyor, ruhaniyetin öne çıktığı, enstrümantasyonun hayli arka planda yaptığı ilginç bir çalışma olduğuyla kalıyor. Yine de kim bilir, Sci-Fi Sky’ın beste ve ruh dizilimini bozmadan tamamına erdirdiğini düşünenler de çıkabilir. Durum ne olursa olsun, öncesinde gelişen 45 dakikanın her şekilde haşmetli bir çalışma olduğunu unutmamak gerekli. Evet, bu albümü hayli sevdik. Goth camiası da -henüz basmayanlar varmış- yakında topluca bağrına basacaktır.

Gruba destek olmak isteyenler için Lebanon Hanover’ın Bandcamp sayfası: Tık.