Kıyı Yeni Tasarımıyla Karşınızda!

Merhaba Sevgili Kıyı Okurları, bu yazıyı okuyorsanız yeni tasarımımızı da çoktan görmüşsünüz demektir. Bu kısa yazıda neler değiştiğinden hızlıca bahsedeceğim.

Kıyı’nın 2017 değişikliğinden önceki son anasayfası.

Kıyı’nın tasarımı -yayına başladığı günden sonra- uzunca bir süre hiç değişmedi. Taa ki, 2017’de neredeyse bir darbe yaparak Evrim‘e Kıyı’nın yeni bir tasarıma ihtiyacı olduğunu söyleyip uygulamaya koyana kadar. O geçiş epey sancılı olmuştu. Değişiklikler hem tasarım hem de fonksiyonel açıdan çok radikaldi. (2017’deki ilk tasarım değişikliği ile ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz.)

2017’den bu yana Kıyı’nın içerik sayısı oldukça arttı ve çeşitlendi. Yakın gelecekte daha da artacak ve çeşitlenecek. Yeni tasarımı da tam da bu sebeple, içeriklerin kolayca görülebilir ve erişilebilir olmasını amaçlayarak yaptık.

Peki neler değişti?

2017’de Kıyı’ya yeni bir logo hazırlayarak işe koyulmuştum. (Eski logo solda) 2017 hazırladığım logoyu yeni tasarımla birlikte küçük bir değişiklikle kullanmaya devam ediyoruz.

2019 – Temmuz
2017 – Temmuz

Site baştan aşağı değişti ancak pek çoğunu halihazırda sitede gezerken gördüğünüz için bahsetmiyorum. Yine de satır başları verelim.

Öncelikle menü tasarımımız değişti, artık menü üzerinden kategorilere daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Menü ile birlikte en büyük değişiklik ise anasayfada. Kıyı’nın anasayfası artık Kıyı’nın tüm içeriklerinden bir demet sunabilecek fonksiyonlara sahip.

Kıyı’da artık sonsuz kaydırma özelliği var. Yani bir içeriği okurken aşağı kaydırmaya devam ederseniz benzer içerikleri hiçbir yere tıklamanıza gerek kalmadan görebiliyoruz.

Kıyı’nın mobil web sitesi artık masaüstü sitesinden (neredeyse) tamamen ayrı bir tasarıma sahip. Mobil tasarımını yaparken birincil önceliğimiz kullanım kolaylığı olduğu için biraz sade tuttuk.

Radyo oynatıcısı tamamen değişti. Artık tek bir sayfa içinde hem Kıyı’nın ana radyosunu hem de Türkçe radyosunu dinleyebiliyoruz. Yeni oynatıcımız aynı zamanda çalan son 9 parçayı da gösteriyor.

İçeriklerimizde bir okuma modu özelliği aktif durumda. Herhangi bir içeriğe göz atarken biraz aşağı kaydırdığınızda, sayfanın sağ üstünde “paylaş” ve “tweet” butonlarının yanındaki ikona tıklayarak özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

Daha önce çeşitli şekillerde konser haberleri ve duyuruları yapıyorduk. Artık derli toplu bir etkinlik takvimimiz var. Kıyı ekibinin sizler için seçtiği etkinlikleri kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.

Kullanılmayan ve ihtiyaç duymadığımız pek çok fonksiyonu devre dışı bıraktık.

Geçiş sürecinde küçük değişiklikler yapmaya devam edeceğiz. Bu sırada karşılaştığınız sorunları bu yazının altına yorum atarak ya da iletişim bölümünden bize iletirseniz çok seviniriz. Tasarım değişikliğinin şerefine keyifli bir çalma listesini de sizler için buraya bırakıyorum. (YouTube oynatıcısının sağ üstündeki ikona tıklayarak parçalara göz atabilirsiniz.)

Listeyi Spotify’da dinlemek için buraya tıklayın.

Hoşçakalın!

Andaç