King Gizzard & The Lizard Wizard – Ice, Death, Planets, Lungs, Mushrooms And Lava

Açıkçası Ice, Death, Planets, Lungs, Mushrooms And Lava‘nın kapak görselini gördüğümde ilk tahminim yırtıcı gitar rifleriyle bezeli bir King Gizzard & The Lizard Wizard albümü dinleyeceğimiz olmuştu. Sonra seçkiden ilk şarkı “Ice V” servis edildi ve her tarafından ışıl ışıl güneş parıldayan bir funk-caz şarkısı dinledik. (Henüz izlemediyseniz bu yazının içinde yer alan pek neşeli müzik videosuna da bir göz atın.) İnsan “Tabii, niye olmasın?” diye düşünüyor. Geldiğimiz noktada öyle bir kapağın içinden tasavvuf müziği de çıkabilir pekâlâ. Ya da bir önceki albümleri Omnium Gatherum‘da olduğu gibi rapten thrash metale uzanan 20 farklı türü barındırabilir.

Bu ay dinleyeceğimiz üç King Gizz albümünün ilki olan Ice, Death, Planets, Lungs, Mushrooms And Lava grubun stüdyodaki yedi günlük doğaçlama seanslarından ortaya çıkmış. Ellerinde sadece yedi şarkı başlığı varmış, bir haftalık süreçte kaydı açıp içlerinden neler dökülecek diye bakmışlar. Her günün sonunda Stu Mackenzie yeni materyalleri kesip biçmiş, sonradan üstlerine ekstra materyaller ve şarkı sözleri eklenmiş. Şayet bu süreç okurken size fazlasıyla plansız veya rastgele geldiyse albümün kendisinin şaşırtıcı derecede bütünlüklü tınladığını duyunca şaşıracaksanız. Yedi şarkının tamamını kendi içinde filizlenen dallarla genleşen ağaçlar olarak görmek mümkün. En kısası 6, en uzunu 13 dakika olan bu parçalar progresif rock’tan heavy psych’a, caz füzyondan blues’a çok farklı alanlara dokunurken bir şekilde dinleyiciye baştan sona o doğaçlama büyüsünü geçirmeyi başarıyor. Bilhassa tatlı-sert güzellik “Mycelium“, progresif canavar “Hell’s Itch” ve soul müziği kozmik bir temele inşa eden “Iron Lung“ın bir kere duyduktan sonra kulaklarınızı terk etmesi zor.

King Gizzard’ın türler ötesi yolculuğu baş döndürücü olduğu kadar kaliteli ve baktıkça bakılası bir başarı. Ice, Death, Planets, Lungs, Mushrooms And Lava‘da bir saatlik bir saykodelik-progresif-deneysel Leviathan yarattılar; birkaç gün içinde yayımlanacak Lanimated Denim elektronik deryalarda yol alacak gibi görünüyor; ay sonunda bizlerle buluşacak Changes ise şu aşamada tamamen kapalı kutu. (Belki de Sufi Gizzard’ın vakti sahiden gelmiştir.) Onlar için değişen tek şey değişim aslında, kendileri ise özlerinde daima eğlenmeyi bilen ve bu eğlencelerini bu kadar özgün müzikler ortaya koyacak kadar ciddiye alan bir arkadaş grubu oldu. Hep aynı kişiler, sanki hiç tanışmadığımız dostlarımızlar. Her albümlerinde bu samimiyeti anlatan bir güven hissi var. Gelin, Ice, Death, Planets, Lungs, Mushrooms And Lava da sizi güvenli kollarına alsın.