Karşılaştığım Müzikler 1

Bir seneden uzun süredir ve düzensiz aralıklarla yazılmış 20 yazıdır süregelen Karşılaştığım Müzikler serime bugünden itibaren bir süreliğine burada devam edeceğim, iki haftada bir yazı yazmak niyetiyle…

Peki bilmeyenler için kendi kendime sorayım ve cevaplayayım “Karşılaştığım Müzikler?” nedir diye.

Karşılaştığım Müzikler serisi, özellikle Türk müzik piyasasındaki pek çoğu ana akım mecralarda var olmayan işleri karşılaştıkça paylaştığım ve müzik keşfetmeyi seven insanların önüne koyduğum bir nevi [su_highlight]”Türkiye’de neler oluyor?”[/su_highlight] incelemesidir. Haliyle şahsi zevklerime göre şekillenir ancak tek tip bir müzik sunmamayı ve daima keşfederek kendini tekrara düşmemeyi amaçlar.

Geçtiğimiz bir haftadan karşılaştıklarım ve önünüze getirdiklerim ise şöyle:

Önce Asena Akan’ın albümüne de ismini veren vals aromalı şarkısı Parçalar’ı, 13. yaşındaki kızı Sofya’nın klibiyle birlikte dinleyip izleyeceğiz. Ardından Karavan Sessions bizi yaza geri fırlatacak ve gerek ana akım gerek alternatif camianın klişe müziklerinden uzaklaşıp Yank’ın Kiraz’ını dinleyeceğiz. Derken Şenceylik aracılığıyla tanıştığımız Pul’un Pul+6 adındaki altı düetten müteşekkil albümlerinden Şenceylik ile birlikte söyledikleri Hayal’e varacağız. Oradan da ver elini Derya Tezcan’ın güzel sesi ve gitarından gelen Şafak Söktü Gine Sunam Uyanmaz türküsü. Gecelerin Sonu Yok ile Yusuf Altınlar adlı yeni bir sesle tanıştıktan sonra geçtiğimiz senenin en iyi albümlerinden Gölgelerine’nin lansman konserine gideceğiz ve Tuğçe Şenoğul bize Kaçıyorum Bak’ı söyleyecek canlı canlı, cayır cayır. Son olarak da dahil oldukları her projede ülkeye yüksek standartlarda müzik sunan iki isim var huzurlarınızda, Berke Can Özcan ve Burak Irmak. Ve onların yeni projeleri Harmondia’dan Intergalactic Hitchhikers.

Asena Akan – Parçalar

Yank – Kiraz | Karavan Sessions

Pul & Şenceylik – Hayal

Derya Tezcan – Şafak Söktü Gine Sunam Uyanmaz

Yusuf Altınlar – Gecelerin Sonu Yok

Tuğçe Şenoğul – Kaçıyorum Bak (Salon İKSV)

Harmondia – Intergalactic Hitchhikers

İki hafta sonra buluşuncaya dek şen ve esen kalın!

Serinin son yazısına ve ondan önceki yazılara burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Buradan da Türkiye sahnesini ele aldığım 2017 albümleri değerlendirmeme bir göz atabilirsiniz: