Jehnny Beth – To Love Is To Live

Savages vokali Jehnny Beth, ilk solo albümünde çoğunlukla saatli bir bombayı andırıyor. Duygular deniziyle yüzleşen, yüzleştikçe zarafet ve tekinsizlik arasında gidip gelen bir silaha dönüştürüyor sesini ve onu çevreleyen enstrümanları. Daha ilk şarkıda “İçten içe yanıyorum” diye itiraf ediyor, ardından bizi de o ateşin içine atıyor. Tüm çıplaklığıyla anlatılan bütün duygu ve günahlara ortak hale geliyoruz çok geçmeden.

Beth’in To Love is to Live‘i yaratırkenki iki ilham kaynağının son David Bowie albümü Blackstar ile son Christopher Nolan filmi Dunkirk olduğunu vurgularsak nasıl müziklerin bizi beklediğine dair kayda değer bir ipucu yakalamış oluruz. Rahatsız edici makine sesleri piyano pasajlarına, ambient-caz arası tanımsız ses deryaları Beth’in sesine kanalize olurken dinlediğimiz bir çeşit uyanış albümü olduğuna ikna oluyoruz. Seçkinin adından ve sözlerinden başlayacak olursak cinsel bir uyanış bu, oradan da insanın benliğine ve varoluşuna uzanan sözlere sahip. Bizi birlikte günah işlemeye çağıran “We Will Sin Together”dan endüstriyel salvolar içeren zorlayıcı “I’m The Man”e, bu şarkının nakaratından doğan kasvetli güzellik “The Rooms”tan insan bedenini ve bedene ilişkin tanımları reddeden “Human”a yapbozun her parçası yerli yerinde. Günümüzün ve ebediyetin cinsel varoluşuna ulvi ve varoluşsal sorular yönelten, bu vesileyle yeniden doğan hakiki bir sanatçının eserini dinliyoruz.

Aktör Cillian Murphy‘nin çevremizi sarıp sarmalayan yalanlara ilişkin bir nutuk okuduğu vites yükselten geçiş şarkısı “A Place Above”da albümün evrensel yüzünü dolaysız biçimde buluyoruz aslında. Tüm uyanışların ardından yatan motivasyonlara ilişkin bir fikir ediniyor, anlatılanları kafamızda güzelce tamamlıyoruz. Yapboz ise bize sürprizlerini sürdürerek kendini durmaksızın havaya uçurup yeniden inşa ediyor.

Kandan nehirleri gör ve
Sonsuz zalimlikleri
Manipülasyonları, korkuları gör
Başarıyı yakalayanların yarattığı yanılgıları,
Kendilerini biçtikleri hayal ürünü değeri.
En güçlü adamın elini kaldırışını gör
Bize yalanlar söyleyecek
Of, yetti artık yalanlar
Savaşlar gelir geçer, para konuşur
Ve herkes yenilir
Ben, sen dahil
Ve nefret, şiddet duygularıyla baş başa kaldığımda
Kime dönüşürüm söyle bana?
Aynı senin gibiyim şimdi
Yukarıda bir mekan var
Kafamın içinde de bulmak istediğim
Diğer herkesi gördüğüm bir mekan
Herkesi küçük detaylarıyla gördüğüm
Ve nasıl göreceğime vakıf olduğum.

A Place Above