Hatıralar #1: Lou Reed David Bowie’ye Niye Yumruk Atmıştı?

Lee Thomas-Mason’ın yazısından çevrilmiştir.

Onyıllar boyunca sıkı dost kaldılarsa da David Bowie ile Lou Reed şüphesiz ilişkilerini sınayacak hatıralar yaşadı. Bu hatıralardan belki de en ünlüsü, The Velvet Underground emektarı Reed’in Bowie’yi bir güzel benzetmeye yeltenişiydi.

İlk olarak Bowie: The Ultimate Music Guide adlı koleksiyon kitapta belgelenen hadise, ikilinin 1979’da Londra’daki Hammersmith Odeon sahnesinde katıldığı bir konseri takiben vuku buldu. Performansın ardından Bowie, Reed ve bazı grup üyeleri yemek yiyip sohbet etmek maksadıyla Chelsea Rendezvous restoranına çekildiler.

Derken Reed, Bowie’ye dokuzuncu stüdyo albümü The Bells‘in yapımcılığını üstlenmek isteyip istemediğini sordu. Bowie bu teklifi nazikçe kabul ettiyse de bir şart koştu: Reed’le sadece içkiyi-uyuşturucuyu kesip kendini biraz toparlaması halinde çalışacaktı. Bu ültimatom bizim New York’lunun pek hoşuna gitmedi. Halihazırda kafası biraz dumanlı olan Reed, masanın üstüne hamle yaptı, Bowie’yi boynundan kavrayıp suratını yumruklamaya başladı. İki rock yıldızı birbirlerine hakaretler savurur ve bu manzaraya tesadüfen tanıklık eden insanları hayrete düşürürlerken nihayetinde Reed, Bowie’den uzaklaştırılıp mekandan atıldı.

Reed’le çalışmış gitarist Chuck Hammer, Uncut dergisine bu konuda demeç vermiş: “Olay esnasında David ve Lou’nun yanında oturuyordum, yani olanları tarif edebilirim. Lou henüz kaydetmediği yeni albümüne dair detayları tartışıyordu. Lou teklifini ilk kez sunduğunda David olur dedi -tabi kendini toparlaması şartıyla. İşte o cevabın üstüne kızılca kıyamet patlak verdi. Geceleyin gerçekleşen tartışma otelin arkasında da devam etti, bir ara Bowie Reed’e ‘Adam gibi gel de dövüş benimle’ diye haykırıyordu. Lou yeniden ortaya çıkmayınca kavga da bitiverdi, muhtemelen çoktan bir köşede sızmıştı kendisi.”

İkili, elbette ilerleyen günlerde öpüşüp barışacaktı. Buna karşın Bowie sözünden dönmedi ve Reed albümü The Bells‘in yapımcılığını üstlenmeyi reddetti. Reed de bunun üstüne albümde eski iş arkadaşlarından Nils Lofgren ile çalıştı.

Çev: D.E.T.

Çevirmen Notu: Hadisenin gerçekleşme yılı göz önüne alındığında, Bowie’nin Reed’e koyduğu şart biraz daha ehemmiyet ve açıklık kazanıyor: Olaydan iki-üç sene evvel uyuşturucu maddenin dikte ettiği bir yaşam süren Bowie, akabinde rehabilitasyon merkezinde vakit geçirmiş ve tamamen temizlenene dek kendine önemli bir ders çıkarmıştı. 1976 tarihli albümü Station to Station‘ı madde tesirinde hazırlayan Bowie, bu albümün kayıtlarına dair tek bir hatırasının dahi olmadığını sayısız söyleşisinde dile getirmişti.