Hansi Kürsch Demons & Wizards’dan Ayrıldı

Blind Guardian solisti Hansi Kürsch, dün Alman Rock Hard dergisine yaptığı açıklamayla Demons & Wizards projesinden ayrıldığını duyurdu.

Demons & Wizards, Hansi Kürsch’ün, Iced Earth gitaristi Jon Schaffer ile 1998 yılında kurduğu yan projesiydi ve grubun, sonuncusu 2020 yılında yayınlanan üç albümü bulunmaktaydı.

6 Ocak 2021 günü ABD’de Kongre Binası’nı basanlar arasında Jon Schaffer’ın da görüntülenmesi üzerine olaydan iki gün sonra Blind Guardian’ın resmi websitesinde aşağıdaki açıklama yayınlanmıştı:

Amerikan Kongre Binası’na yapılan saldırı hakkında

Derinden sarsıldık ve hayatını kaybedenlerin yakınları için çok üzgünüz. Kurumlara ya da kişilere karşı gerçekleşen her türlü şiddet olayından uzak olduğumuzu açıkça belirtiriz. Olaylar derinlemesine incelenecek ve sorumlular adaletin karşısına çıkarılacaktır. Durumun çok yeni olması sebebiyle bu konuda şimdilik daha fazla yorum yapmayacağımızı bildirir ve anlayışla karşılamanızı rica ederiz.

https://www.blind-guardian.com/news/

Blind Guardian hayranlarının arasında bu açıklamayı yeterli görmeyen ve Kürsch’ün Demons & Wizards ile tüm bağlarını koparması gerektiğini düşünen büyük bir kitle vardı ve Kürsch’ün bu konuda nasıl bir karar alacağı merakla bekleniyordu. Dolayısıyla Kürsch’ün dün yaptığı kısa açıklamasında Jon Schaffer ve Century Media’ya, Demons & Wizards projesinden ayrıldığını bildirdiğini ve Schaffer ile olan iş birliğinin sonlandığını söylemesi beklenmeyen bir gelişme olmadı. Sosyal medyada Blind Guardian hayranlarının çoğundan Kürsch’e destek gelirken Iced Earth hayranlarının arasında Kürsch’ü korkaklıkla itham edenlerin sayısı azımsanmayacak oranda.

Jon Schaffer’ın Kongre Binası’na saldıranlar arasında görüntülenmesinin ardından Demons & Wizards ve Iced Earth’ün bağlı olduğu Century Media, her iki grubun albümlerini ve diğer ürünlerini web mağazasından kaldırmıştı. İki grup da Century Media’nın güncel ve önceki sanatçılar listelerinde artık bulunmuyor.

Öte yandan Jon Schaffer 17 Ocak günü tutuklandıktan sonra hapsedildi. Schaffer “Hizmete özel binalara kanunsuz girmek,” “Kongre Binası’nda fiziksel şiddet içiren eylemde bulunmak,” “Kongre polisine spreyle saldırmak” dahil olmak üzere altı farklı suçlama ile karşı karşıya.