Iced Earth Gitaristi Jon Schaffer Polis Tarafından Aranıyor

Son günlerde metal müzik siyasete epey konu oldu. Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektörlük atamasıyla gündeme gelen Metallica’nın ardından bütün dünyada Iced Earth konuşuluyor.

6 Ocak günü ABD’de Kongre Binası’nı basan Trump destekçilerinin arasında Amerikalı heavy metal grubu Iced Earth’ün gitaristi Jon Schaffer’ın da bulunduğunu gösteren fotoğraf bütün müzik dünyasını ayağa kaldırdı.

Pandeminin ilk günlerinden itibaren sosyal medya aracılığıyla ve verdiği röportajlarda salgının bir komplo olduğunu, maske takan ve salgına yönelik kısıtlamalara uyan insanların köle olduklarına yönelik açıklamalar yapıp takipçilerini bu önlemlere uymamaya davet eden Schaffer’a hayranlarının bir kısmından tepkiler gelmişti.

Kongre baskını öncesinde de Trump’a destek eylemlerinden birine katılan Schaffer, Alman Die Welt gazetesine verdiği bir demeçte Trump’ın diğer siyasetçiler gibi savaş yanlısı olmadığını, kendisine duyulan nefretin sebebini anlamadığını çünkü Trump’ın, bütün dünyayı yöneten bir mafya çetesine karşı savaştığını söylemişti. Ayrıca ABD’nin, küreselci komünist bir sisteme girmesine engel olacaklarını ve iş o noktaya gelirse çok insanın kanının akacağına yönelik tehditlerde bulunmuştu.

Schaffer’ın Kongre Binası’na saldıranlar arasında görülmesinin üzerine Washington D.C. polisi Schaffer’ı aranan kişi ilan etti.

Tüm bu olayların üzerine gözler Iced Earth grubunun üyelerine ve Schaffer’ın diğer grubu olan Demons & Wizards’ın – ve aynı zamanda Blind Guardian’ın – solisti olan Hansi Kürsch’e çevrildi. İlk açıklama 8 Ocak gecesi Blind Guardian’dan geldi. Grup resmi websitesinde “Statement” başlığı altında İngilizce ve Almanca bir açıklama yaptı:

Amerikan Kongre Binası’na yapılan saldırı hakkında
Derinden sarsıldık ve hayatını kaybedenlerin yakınları için çok üzgünüz. Kurumlara ya da kişilere karşı gerçekleşen her türlü şiddet olayından uzak olduğumuzu açıkça belirtiriz. Olaylar derinlemesine incelenecek ve sorumlular adaletin karşısına çıkarılacaktır. Durumun çok yeni olması sebebiyle bu konuda şimdilik daha fazla yorum yapmayacağımızı bildirir ve anlayışla karşılamanızı rica ederiz.

https://www.blind-guardian.com/news/

9 Ocak gecesi bir diğer açıklama da hayranlarından büyük tepki gören Iced Earth’ün diğer üyelerinden geldi. Luke Appleton ve Stu Block’un kendi Facebook sayfalarında yapılan açıklama şu şekilde:  

Son günlerde destek mesajlarını paylaşan herkese teşekkür ederiz. Bazılarınız sessizliğimiz yüzünden endişeliydi, bunu anlayabiliyoruz. Açıklama yapmadan önce olayları teyit etmek için zamana ihtiyacımız vardı.
Her şeyden önce 6 Ocak’ta Kongre Binası’ndaki şiddet olaylarını ve ayaklanmayı onaylamıyor ve desteklemiyoruz. Umuyoruz ki bu olaylara karışan herkes adaletin önüne getirilip sorgulanır ve yaptıkları için hesap verir.
Kalbimiz kırık olarak 6 Ocak’taki olaylardan etkilenen herkese sevgi ve şefkatimizi gönderiyoruz. Çok üzgünüz ve kalplerimiz hayatlarını kaybedenlerin aileleri ile birlikte. Teselli için bir söz bulamıyoruz. Bilmenizi isteriz ki biz de sizler kadar şaşkınız ve acınızı paylaşıyoruz. Herkese sevgiler.
Stu, Luke, Jake, Brent

Tartışmaların odağındaki Jon Schaffer’ın nerede olduğu konusunda hala bir bilgi yok.