Güney Marlen – Kalp Plak

Tarz: Pop, Alternatif Pop

Güney Marlen, 2020’nin kolay dinlenilir, keyifli albümlerinden birini 18 Aralık’ta bağımsız olarak yayınladı: Kalp Plak.

Albüm, melankoli seven dinleyiciyi dansa davet ediyor. Damakta bıraktığı tat; 90’lardan iyi bir albüm dinliyormuş hissi. Özellikle davul seslerindeki seçimler, synth düzenlemeleri, genel melodik tavır bu hissi veren etkenler. Vokaldeki sadelik dinleyicinin kafasını karıştırmıyor; ritme, melodi ve sözlere daha kolay odaklanılabiliyor. Güney Marlen’in alışık olunan söz yazım stili bu albümde daha üst seviyede karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra eski şarkılarıyla yeni şarkılarını yan yana koymaktan çekinmiyor.

Albümün mix ve mastering aşamasında Stüdyo 18’den Levent Büyük’le çalışılmış. Kalp Plak’taki şarkıların söz ve müzikleri Güney Marlen’e ait. Neredeyse hepsinin synth, davul, bas düzenleme ve performansları da yine kendisine ait. Şarkıların bir kısmı albümden önce yakın aralıklarla tekli olarak yayınlandı. Dört şarkının video çalışması, beş şarkının da özel görsel çalışması var.

Albümden Tavsiyeler

Gönül Ağrısı:
Albümün ilk şarkısı. Akustik gitarla giren şarkı sanki tüm albümün alışıldık ‘yerli alternatif sound’da, hafif geçeceğini düşündürürken bir anda gelen synth, bas ve davul düzenlemesi albüme odaklanmayı kolaylaştırıyor. Geçmişten kült bir şarkının yeniden yorumuymuş gibi hissettiriyor.

Düşmem Aşka:
Karakteristik bir Güney Marlen şarkısı. Albümün genel tavrını koruyan, dozunda bir synth kullanımı var. Hareketli ritimde, melodisi ve sözleri eşlik ettiren, yakalayıcı bir nakarata sahip.

Sensizliğin Acısı Dudaklarımda:
Eski bir Güney Marlen şarkısı. Tek seferlik şarkılardan değil. Albümdeki tek düet şarkı. Mürşide adını duymamız için de güzel bir fırsat.

Ta Ta Ta Ta:
Albümün 90’lar ruhunu en iyi yansıtan şarkı. Güney Marlen’in dertlerinden açıkça bahsettiği rap performansı sergilediği hareketli bir şarkı. Albüm için deneysel sayılsa da dinlemeden geçmeyin.