Dün Spotify Ofisleri Önünde Protesto Vardı

Müzisyenler ve Müttefik İşçiler Sendikası (The Union of Musicians and Allied Workers), dün dünya çapında 31 şehrin Spotify ofisleri önünde protestolar düzenledi.

Spotify uzun süredir sanatçılara ayırdığı düşük telif ücretleriyle gündemde. Sanatçılara ayrılan gelir sisteminde şeffaflığın ve adaletin gözetilmesi için kurulan sendikanın organizatörü Mary Regalado, bu konuda şu açıklamada bulunmuş:

Spotify epeydir müzik çalışanlarının hakkını suistimal ediyordu, ancak pandemi bu sömürüyü yeni bir düzeye taşıdı. Şirketin değeri pandemi süresince üç katına çıktı, ancak hala sanatçıya yapılan ödemelerde bir kuruş bile artış göremiyoruz. Endüstrinin teknoloji devleri milyarları cebine indirirken dünyanın dört bir yanında müzisyenler işsiz kaldı. Müzik üretmek bir iş gücüdür ve emeklerimizin karşılığını adil ücretlerle almayı talep ediyoruz.

Mary Regalado

15 Mart tarihinde toplam 5 kıtada gerçekleştirilen protestolarda sanatçılar adil koşullarda gelir elde etmek için yürüyüş düzenledi. Sendikanın geçtiğimiz ekim ayında başlattığı “Justice at Spotify” kampanyası ise şimdilerde müzik emekçilerinden toplamda 28,000 imzaya ulaşmış durumda.

Spotify sanatçılara oynatılan şarkı başına 0,003 ile 0,05 dolar arası ödeme yapıyor. Bunun üstüne şirket, geçtiğimiz aylarda bir “rüşvet modeli” olarak görünen tartışmalı bir ödeme planıyla müzisyenlerin karşısına çıkmıştı.

Bütün bu gelişmeler ışığında müzisyenler de bir süredir Bandcamp ve Soundcloud gibi alternatif mecralara yönelmiş durumda.