Spotify Da Bizi Dinleyecek Mi?

Spotify, yeni geliştirdiği bir patent aracılığıyla kullanıcıların sesini takip edip şarkı oynatma algoritmasını bu veriler ışığında şekillendirebilecek.

Music Bussiness Worldwide’ın haberine göre patenti 12 Ocak 2021 tarihinde onaylanan bu ses tanıma teknolojisi, kullanıcıların sesindeki vurgu ve tonlama gibi özellikleri analiz edip kişinin duygu durumu konusunda sonuca varıyor. Ayrıca kullanıcıların cinsiyeti, yaşı, aksanı ve bulundukları ortam da aynı teknolojiyle saptanıyor. Bütün bu veriler ise şarkı önerileri algoritmasının karar almasına etki ediyor.

Teknolojinin ne zaman, hangi şartlar altında uygulamaya konulacağı henüz açıklanmadı. Bu konuda Pitchfork‘a konuşan bir Spotify temsilcisi şunu söyledi:

Spotify yüzlerce icat için patent başvurusunda bulunmuştur ve düzenli olarak yeni başvurularda bulunmaya devam etmektedir. Bu patentlerin bazıları ileride ürünlerimize entegre olurken bazıları da olmamaktadır. Amacımız her daim mümkün olabilecek en iyi dinleme tecrübesini sunmaktır, ancak şu aşamada kamuyla paylaşacak bir haberimiz yoktur.

Patentin onay belgesini şu linkte inceleyebilirsiniz.