Django Django – Glowing in the Dark

Son güncelleme:

Londra çıkışlı, David Maclean (davulcu ve yapımcı), Vincent Neff (şarkıcı ve gitarist), Jimmy Dixon (basçı) ve Tommy Grace (synthesizer)’ten oluşan Django Django, 2009’dan beri süregelen art rock temelli diskografisine geçtiğimiz günlerde dördüncü stüdyo albümleri Glowing in the Dark‘ı ekledi.

Django Django albümünden “WOR”

2012’de kendi adlarını taşıyan ilk albümleri Django Django, grubun davulcusu ve yapımcısı David Maclean’ın “sadece birkaç yüz kopya satan underground bir albüm olacağı” varsayımının aksine özellikle İngiltere’de hatrı sayılır dinlenme sayılarına ulaştı. Nitekim doğal, yalın ama çok yönlü bir sound’un prologu niteliğinde olan bu albümü takip eden Born Under Saturn (2015) ve Marble Sky (2018) , sadece art rock değil; neo-psychedelia, electronic rock, indie rock, progressive rock çevrelerinde de gezinen tarzdalardı. Kasım ayında Glowing in the Dark’ın doğacağını aynı adlı şarkıyla duyurdular.

Bütünüyle Glowing in the Dark için önceki albümlere kıyasla eklektik deneyselliğin biraz daha yoğun hissedildiği, diğer yandan da ritüel atmosferinin tevarüs ettiği tanımı yanlış olmayacaktır. “Kick the Devil Out ” ve “Free from Gravity” adeta bunun somut birer kanıtı. Bu tanımın ötesinde daha yükseğe ulaşmayı hedeflerken bu yükseliş esnasında arınmamız gerekenleri ve belki de gerçeklerden kaçınılmaz bir kaçamayışımızı yüzümüze vuran ama hiçbir zaman da duygu yoğunluğunu elden bırakmayan realist, dengeli ve her bir parçanın birbirini tamamladığı bir albümle karşı karşıyayız.

Grup üyeleri spotify gibi platformların albüm kavramını geri plana atıp şarkıları stereotipleştirmesinden yakınsa da dinlemek isteyenler için: