Develer – Bosporion

Bosporion (diğer adıyla Prosphorion) Limanı, inşa edildiği dönemin Konstantinopolis’ini şekillendiren, gelişimi ve evrimine katkılar sunan, Haliç’in güney ucuna uzanan bir kültürler arası etkileşim merkeziydi. Develer‘in ilk kısaçaları Bosporion ise adının ima ettiği geniş tarih-kültür mirasından beslenen bir müzikal proje. Antik ve mistik ruhuyla gözümüzün önünde geçmişe kapılar açıyor, bizi günümüzden başarıyla soyutlayıp çağlar arası bir yolculuğa çıkarıyor.

Ekip günümüz İstanbul’unda, küçük bir apartman dairesinde toplanıp bulundukları toprağın altında ve ötesinde yatan, kendilerine ilham veren müzikal etkileşimleri çekiştirmeye, daha doğrusu birleştirmeye karar vermiş. Doğu ile batının enstrümanları bir arada, uyum içinde gözlerini kapatıp zihinlerini açmışlar, ortaya bütün gizemi ve cazibesiyle zamansız bir tablo çıkmış.

Tanburda Muaz Ceyhan, handpan’de Niko Doğu, davulda Mehmet Ali Şimayli, piyano/synth’te Mert Can Dursun, perdesiz gitarda Naci Oğuz, perküsyonda Esmani Kılıç‘ı işittiğimiz Bosporion, müzikte ruhani bir deneyim arayanların kulak verebileceği etkileyici bir çalışma.