Beth Gibbons ve Kryzsztof Pederecki – Symphony No. 3 (2019)

Polonya’nın en büyük kompozitörü olarak kabul edilen ve daha önce beyaz perdede The Shining, Exorcist, Twin Peaks gibi filmlerin müziklerine imza atan Henryk Górecki‘nin bestelediği ve Aphex Twin, Radiohead gitaristi Jonny Greenwood gibi isimler ile iş birliği yapan bestekar ve orkestra şefi Kryzsztof Penderecki bu kez Portishead’in buğulu sesi Beth Gibbons ile biraraya gelerek Polish National Radio Symphony Orchestra eşliğinde muazzam bir projeye imza attı.

Symphony No. 3, diğer adıyla “Symphony of Sorrowful Things” ilk olarak 2014′ de Warsaw’da Pederecki ile sahne alan Gibbons’ ın konser sonrası Pederecki ile bu iş birliğini geliştirerek kendini tamamlayan bir projeye dönüşmesiyle ortaya çıkıyor.

Üç perdeden oluşan senfoninin ana teması annelik ve savaşın ayırdığı ailelerin hikayeleri. Birinci ve üçüncü perde çocuğunu 2. dünya savaşı sırasında kaybeden bir annenin bitmeyen arayışını anlatıyor. İkinci perde ise ailesini kaybeden bir çocuğun gözünden onlara kavuşmaya çalışışını anlatıyor. Senfonin ana teması annelik ve savaşın ayırdığı ailelerin hikayeleri.

Polonya lehçesi bilmediği için fonetik bir uyarlama ve hummalı bir çalışma sonrası kayıtları tamamlanan albüm 3 parçadan oluşuyor ve toplam 49 dakikalık bir müzik ziyafeti sunuyor. Her parçada Gibbons’ın sesi ve Pederecki’nin müziği ruhunuzun derinliklerine bir iğneyle bir sürü tarifsiz duygu enjekte ediyor. Portishead’in 2008 yılında çıkan Third albümü sonrası konserler ve müzikal kolaborasyon dışında pek aktif olmayan Gibbons bu albüm ile bizlere özlediğimiz o saf melankoli hissininin kapılarını açıyor.