Arab Strap – As Days Get Dark

Geçmişi ta 1996’ya uzanan Arab Strap ikilisi Aidan Moffat ve Malcolm Middleton, 2005’ten beri süregelen ayrılıklarına son verip As Days Get Dark’ı dinleyicilerle buluşturdu.

As Days Get Dark

The Week Never Starts Round Here, Arab Strap’ın ilk albümü olurken bu albümü Philopohobia (1998), Elephant Shoe (1999), The Red Thread (2001), Monday At The Hug&Pint (2003), The Last Romance (2005) ve son olarak bir emekliliğin habercisi niteliğindeki derleme albüm Ten Years Of Tears (2006) takip etti. Arab Strap kariyerini her ne kadar tadında bırakmış gibi görünse de bir araya gelmeye hiçbir zaman tam olarak kapılarını kapatmadı ve Moffat ve Middleton 16 yıl aradan sonra solo olarak devam ettiklerini müzik kariyerlerini yeniden birleştirmeye karar verdiler.

Bu hem beklenen hem de beklenmeyen kesişimin ürünü As Days Get Dark, diğer albümlerde olduğu gibi cinsel göndermelerden kendini esirgemeyen ve tabii ki İskoçya’nın atmosferinden nasibini almış orta yaşlı iki erkeğin acımasızca özeleştiri yaptığı bir şarkılar bütünü olarak özetlenebilir. Müzikal anlamda ise zamanla akustik seslerin dans edilebilir indie tarzına evrildiğini görüyoruz.

“Geçmiş umrumda değil” diyerek manidar ve sert bir başlangıç yapan “The Turning Of Our Bones“, Moffat’ın güçlü sesi eşliğinde artık sıkıcılaşmış, pornografik bir hayal kırıklığının öyküsü olan “Another Clockwork Day” ile devam ediyor. “Kebabylon” hareketli bir gecenin baş ağrısı yapan sabahını dillendiriyor, “Tears On Tour” bir yas sürecini gözler önüne seriyor. “Just Enough” ile kapanış yaparken albüm incinemezsek asla iyileşemeyeceğimizi hatırlatıp bir yerde umut kırıntıları yaratıyor.

Karamsarlığına kendinden intikam alan bu orta yaş bunalımındaki adamları dahil etmek isteyenler için: