Alternatif Geceler: Hafta Sonu İstanbul-Ankara Ekseninde Neler Oluyor?

Ülkemizde müzik üretimi deyince farklı açılardan kendini ön plana çıkarmış iki şehir İstanbul ve Ankara. Konu müzik olunca da birtakım imaj ve kanılara göre değerlendirdiğimiz bu iki şehir arasındaki müzisyen trafiği, gerek performans gerekse üretim amaçlarıyla belirginliğini sürdürüyor. Bu hafta sonu ise alternatif sahnede müzikal çeşitlilik adına dikkate değer bir şehirlerarası trafik söz konusu. İki şehirden birinde ikamet eden, arasında mekik dokuyan veya bu hafta sonu birini ziyaret etmeyi planlayanlar için etkinlik önerisi niteliğindeki performanslar şöyle;

Yakın zamanda kendilerinden bahsettiğimiz kendin-yap akımını önemseyen plak şirketi Table Records, 30 Haziran Cumartesi günü iki farklı sahneden oluşan bir performans gecesi düzenleyecek. Ev sahipliğini Ankara’da alternatif sahne deyince akla ilk gelen mekanlardan Haymatlos‘un yapacağı gece, plak şirketini tanımanın yanı sıra yeni müzik keşfi ve bünyesindeki farklı türlerde üreten müzisyenlerin bir araya gelmesi adına heyecan verici nitelikte.

Gecenin indie, lo-fi, deneysel, ambient, elektro gibi çeşitli anahtar kelimelerle özetlenebilecek performans akışında Ankara’dan Okay Vivian, Urvaerk, Wouwiuwa ile İstanbul’dan fanikedi ve Wave Flipper yer alıyor. Farklı şehirlerde kendin-yap anlayışıyla müzik üreten ve hafta sonu yolu Ankara’ya düşen müzisyenlerin de bulunmaktan mutluluk duyacağı bir gece olacak gibi görünüyor. Geceden bağımsız olarak, Table Records’ın bünyesindeki Spotify hesabına sahip müzisyenleri içeren çalma listesini şuradan dinleyebilirsiniz.

İstanbul ise 1 Temmuz Pazar gecesi Seattle’dan yadigar kalan melodilerle nostalji yapma imkanına sahip olacak. Skank ve Singles adlı iki farklı cover grubu ‘grunge’ın coverlanabilecek bir tür olduğunu bir süredir Ankara sahnelerinde gösteriyordu. Grunge’ın yükselişte olduğu döneme paralel olarak tamamı kadın üyelerden oluşan grupların artışı, rock müziğini zenginleştiren unsurlardan biriydi. Konu grunge olunca repertuarlarında ortak müzisyenler bulunan bu iki grup, rock müziğini tamamen kadın veya erkek üye yapısına sahip gruplardan dinleme nostaljisini bu farka dikkat edenler için de bir bakıma yaşatıyor denilebilir. (Öyle bir niyete sahipler demiyorum, oturduğum yerden uydurmuş olmayayım.)

Bu kez Soundgarden, Temple of the Dog, Alice in Chains, Pearl Jam, Nirvana, Stone Temple Pilots, Mad Season gibi grunge türüne unutulmaz şarkılar kazandıran isimleri ilk defa İstanbul’da Buddha Sahne‘de yorumlayacaklar.

Şahsen her ikisinin farklı zamanlardaki konserlerine gitmiştim. Singles, gittiğim konserlerinde Pearl Jam’e biraz torpil geçmiş gibiydi. Denk geldiğim ilk grunge cover konseri olunca kendilerine burada biraz değinmiştim. ODTÜ Bahar Şenlikleri’ndeki performansını dinlediğim Skank içinse solistinin güçlü vokalini anında fark ettirdiğini söyleyebilirim. Skank cover grubu halini, dijital ortamda pek görünmeyip kendini sahneye saklayarak yaşıyor. Haliyle Singles’ın repertuarı ne durumda, Skank nasıldır, gibi soruların cevabı sahnelerinde.