Salih Korkut Peker – Denize Dik

Güneş doğar biz batarız / Gün dediğin akşam başlar / Acelesi yok hiçbir şeyin / Daha yapmayacak çok şey var“. Bugünün işini yarına bırakanları sevgiyle karşılayan “Dünün Halayı“nın –Denize Dik‘in ruhuna da sirayet eden- dahiyane sözleri, müzikal düzeyde halihazırda etkileyici bir çalışma içinde kolaylıkla arka planda kalabilir. O yüzden evvela Salih Korkut Peker‘in şarkı sözü yazarlığını takdir edelim; bizi tüm hüznü, kara mizahı ve hakikiliğiyle içeri alan başka dize demetleri konusunda ise sürprizi önden bozmayalım.

Görünen o ki Denize Dik şarkıdan şarkıya volüm yükselten, kademe kademe cümbüşten grunge’a, oradan da bir grunge klasiğinin cümbüş yorumuna uzanan melodik yolculuğuyla şimdiden senenin özel yapıtları arasındaki yerini aldı. Salih Korkut Peker’in çok sayıda grubuyla henüz dokunmadığı tarzların sayısı günbegün azalır, Duble Salih projesi Çifte Çifte‘nin etkisi ise hala kulaklarımızda tazeliğini korurken karşımıza çıkan has Anadolu-Seattle çocuğu Denize Dik, bozlak tavrını üslubunun merkezine oturturken çok kültürlü bir kimliğin temellerinden zahmetsizce özgün bir ses inşa ediyor kendine.

Ali Deniz Kardelen‘in gitarıyla Anadolu topraklarından kalkışa geçen, “Kayıp Kirve“de çoktan hard rock’ın gücüyle koşturan bu hayli akıcı ve tutarlı dinleme deneyimi, görünüşe göre bilhassa oyuncu Serkan Keskin‘in vokaliyle yepyeni bir suret kazanan Nirvana klasiği “Something in the Way” ile konuşulacak. Siz iyisi mi şarkıların geri kalanına da kulak vermekten çekinmeyin.