Kendin-Yap Sahasında Yeni Esintiler: Table Records Ankara Lansmanı

Hazırlayan: Tarih: Mayıs 30, 2018

Kendin-yap anlayışı bağımsız sahneye gözardı edilemeyecek bir toplardamar işlevi görüyor. Bundan kırk yıl öncesinde de geçerli olan bu anlayış, son yıllarda iyice öne çıkan kavramsal varlığıyla, bağımsız müzik kıyılarında kocaman ve sürekli bereket vaat eden bir sahaya benzetilebilir. Bu anlayışla yapılan müzikler için internet yeteri kadar platform sağlasa da dinleyiciler olarak çeşitliliği keşfetmeye çalışırken yine insani sınırlarımıza takılabiliyoruz. İşin tabiatına göre oluşturulan plak şirketleri ise keşif sürecini kolaylaştırıcı aktörlerden biri haline geliyor.

Table Records bu yola baş koymuş Ankara merkezli bir plak şirketi. Yılın ilk çeyreğinde bünyesinde bulunan bazı müzisyenlerin paylaşımlarında Table Records adıyla karşılaşıyorduk. Bandcamp hesapları da ev sahipliği açısından kent ve tür ayrımında keskin çizgileri olmadığı fikrini veriyordu. (Aynı zamanda öğreniyoruz ki, Lin Pesto‘nun özgün bestelerini de ağırlıyorlar) Ben de ilk kez yakın zamanda keşfettiğim hayırsız ada ikilisinden bahsederken kendilerinden söz etmiştim.

Plak şirketini yakından tanıma fırsatını ise ilk kez 2 Haziran Cumartesi Ankara’da KOVA Art Space‘teki lansman performanslarıyla edineceğiz.

Lansmanda ambient/deneysel/karanlık sularda gezinen performanslar ön plana çıkacak gibi görünüyor. Alper Yıldırım’ın çeşitli hisleri yer yer zarif piyano tınıları eşliğinde belirli bir mesafeyle aktaran projesi Lendemain Demain (Ege Tülek ve Egemen Kırkağaç’ın konuk sanatçı olarak katılımlarıyla), Pervin Güzeldere’nin kışkırtıcı sonuçlar veren elektronik ve deneysel perküsyon oyunu Okay Vivian ile karanlık tınılara canlı ve dinamik bir dilin eşlik edebileceğini hatırlatan Urvaerk‘in bir araya gelmesi suların ne kadar farklı renklerde ve derinliklerde olacağının sinyalini veriyor.

Lansmanın Facebook sayfasına buradan ulaşabilir, Spotify’daki müzisyenlerinden oluşan Table Records seçkisini aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Hani belki paylaşmak istersin diye...

Yorumlar

Yorum bırak


Okumaya devam et

#NowPlaying

Parça

Sanatçı

Background