Vega – Delinin Yıldızı (2017)

Hazırlayan: Tarih: Eylül 30, 2017

“Başka başka şeyler bekliyoruz yollardan / Unutulmuş şehirler var / Yollarda unutulmuş isimler”. Böyle diyor Vega, yeni albümlerinde yer alan “İsim – Şehir” adlı şarkıda. Modern dünyada olduğu gibi ülkemizde de isimleri unutma konusunda büyük bir potansiyel mevcut. Kült grupları popüler gruplardan üstün tutan bir şey de gizli bu formülde: Nasıl ki kimi popüler gruplar altın çağlarını arkada bırakınca paslanmış bir şöhretle yollarına devam ediyorlarsa kült gruplar da hayranlarının gözünde artan bir itibarla zaman içinde efsaneleşiyorlar. Söz konusu grup Vega gibi son 20 yılın yerli alternatif sahnesine yön vermiş bir grup olunca da işler değişmiyor. Tuğrul Akyüz ile Deniz Özbey çiftinin son albümleri Hafif Müzik’in üstünden tam 12 sene geçti. Sevenlerimiz unutmadı asla. Vega’nın inzivaya çekilmesinin ardında ise bir bilgelik vardı sanki; daha önce “tamam sustum” diyen çift, kızlarının doğumu üzerine sahiden sanatlarına odaklanabilene kadar nadiren ortalıkta gözükmeyi tercih etmişti muhtemelen.

Nihayet uzun bir aranın ardından yine birlikteyiz. Eski bir dostla yeniden buluşmanın, hele bu dostu koskoca 12 senenin ardından aynı hatırladığınız gibi bulmanın mutluluğu nasıl paha biçilemezse bu albümün değeri de benzer bir şekilde ölçülebilir. Albüme adını veren parçanın ilk notaları kulaklarımızı doldurmaya başlayınca eski eserleri hatırlatan bir enerji oluyor ilk hissettiğimiz şey.“Bir rüyanın içindeyim / Bileklerim sade bir suda / Yılları var şarapların / Sallanırken şu sofrada”, diye giriyor lafa Özbey. Gerisi anın akışına kalmış. Müzikler ve sözler büyük ölçüde Akyüz ile Özbey’e ait. Önümüze sunulan 10 şarkıya kulak kesilirken Vega’nın hala eskisi kadar dertli olduğunu fark ediyorsunuz, üstelik aşk konusunda da çok fazla meram mevcut. Yıllardır müzik yapan evli bir çiftin bu konuda da çok deneyimi olmasına şaşmamalı; aradaki müthiş kimya ise gözden kaçırılacak gibi değil. Açıkçası dinlediğiniz an açık bir şekilde vurulduğunuz bir şarkı yok, zira bu şarkılar içinize yavaşça nüfuz etmeyi bekliyor. Dikkat çekmekte zaman kaybetmeyen şarkılardan biri “Sevgilim”; kendisini yılın en iyi yerli parçalarından biri olarak kayda düşmemiz gayet olası. “Komşu Işıklar”, “Dünyacım”, “Ve Tekrar” gibi cevherlerle dolu bir dönüş albümü bu.

Grubun kendi sözleriyle aktaracak olursak “kendi gücüyle ayakta durmaya çalışan kız çocuklarına, onlara bunun için yol gösterenlere ve güzeller güzeli anne Güler Özbey’e adanan” Delinin Yıldızı kelimenin tam anlamıyla bir hasret giderme albümü. Kusursuz değil, ama kusursuzlukla ilgili bir derdi de yok zaten; samimiyeti ön plana çıkarmayı tercih ediyor bunun yerine. İyi ki de öyle yapıyor, 2017’nin son çeyreğine girerken bize arşivlik bir yerli albüm daha sunuyor. Hoş geldiniz sevgili Vega, iyi ki geri döndünüz. Umarım daha uzun yıllar müziğinizle aramızda olursunuz.

 

Hani belki paylaşmak istersin diye...

Yorumlar

Yorum bırak


Current track
Title
Artist

Background