Solo Kariyerleri ile En Az Grup Projeleri Kadar Başarılı Olan Sanatçılar – Kıyı Müzik

Solo Kariyerleri ile En Az Grup Projeleri Kadar Başarılı Olan Sanatçılar

Hazırlayan: Tarih: Ağustos 16, 2017

Dünya çapında üne kavuşmuş gruplar, şöhretlerini veya başarılarını elbette bünyesindeki tüm bireylere borçludur. Bana soracak olursanız, müziğin tüm güzelliklerinin içinde, en önemlisi bir paylaşımın ürünü olmasıdır.  Ancak, grup projeleri ile yarışabilecek kadar başarılı solo kariyerlere sahip olan müzisyenler de var.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, albümlerdeki etiket değişikliklerini doğru yorumlama eylemidir. Kendi ismi ve cismi ile müzikal bir üretim gerçekleştiren sanatçılar da, bu eserlerini sahnelerde icra ederken sıklıkla yine bir paylaşım içerisinde yer alırlar. Kayıtlar tamamen bireysel olarak gerçekleştirilmiş olsa dahi, iş performansa gelince sahnede genellikle bir kolektif yer alıyor. Davulcusu, basçısı, kemancısı, ışıkçısı, rodisi. Sahnede eserlerini tek başına icra eden bir sanatçı dahi, dinleyicisi ile paylaşım içerisindedir. Kısaca, müziğin her zaman bir iletişim biçimi olduğunu ve yine her zaman bir iletişim biçimi olarak kalacağını kabul etmek gerekir.

Konumuza dönelim, sizler için grup projeleri ile muazzam başarılar elde etmiş sanatçıların, yine bu projelerinin ardında kalmayacak olan solo kariyerlerine ait olan şarkılarının yer aldığı, bir saat uzunluğundaki çalma listesini hazırladık. Listede sırasıyla, bahsi geçen sanatçıların önce grupları ile ortaya koydukları ürünler, ardından da solo çalışmaları yer alıyor.

Son olarak, listemizde Pink Floyd ve The Beatles yok. Bahsi geçen grupların neredeyse bütün üyeleri başarılı bir solo kariyere sahip zira. Bunun dışında, çalma listesinin konseptine uygun bir şekilde aklınıza gelen sanatçılar ve gruplar varsa belirtebilirsiniz, böylelikle listemizi genişletebiliriz.

Hani belki paylaşmak istersin diye...

Yorumlar

Yorum bırak


Şu anda çalan
Sanatçı
Parça

Background