Xiu Xiu – Girl With Basket of Fruit (2019)

Sisli havalarda dinlensin diye yapılmış bir albüm, -memleket özelinde konuşacak olursak- yayımlanmak için herhalde ancak bu kadar güzel bir zamanlama bulabilirdi. Hoş, Xiu Xiu‘nun Girl With Basket of Fruit‘u bestelerken tam olarak bu gayede olup olmadığını ancak kendileri bilir; ancak netice ürününün her tarafı puslu, gri ve yoğun.

Her daim kışkırtıcı derecede deneysel kalabilmekle kutsanmış Kaliforniyalı ekip, GWBOF‘ta da her zamanki ketum, karizmasını da bu ketumluğuyla pekiştirmekte. Daha teknik şekilde ele alacak olursak da drone’lar, Death Grips‘vari tuhaflıklar, gürültülerin içine boğulmuş melodiler ve protest haykırışlarla. “Fuck your guns, fuck your war” gibi bir başına basit ve klişe kalacak bazı sözler, şarkının (şarkı demek de ne kadar doğru olacaksa) içinde dinlediğimizde sanki ilk kez duyuyormuşuz gibi etkili ve sarsıcı olabiliyor. Albümün en büyük başarısı da bu, çığır açıcı bir yanı olmasa da buna zerre ihtiyaç duymaması. GWBOF‘un esas derdi, dinleyende gerçek bir his uyandırabilmek. Bildiğimiz, tanıdığımız bir şeyi hatırlatıp “sahiden” dedirtebilmek.

Xiu Xiu‘yu yakın zamanda tekrar buralarda görür müyüz, orası henüz belirsiz. Ancak dünyadaki herkesin mecburen politikleştiği bir iklimde bu güncel radikalliği kendilerinden bizzat yakalasak hiç fena olmaz. Umuyoruz, bekliyoruz.

PUANLAMA: 9/10