Wu-Lu gölgelerden dışarı çıkıyor: LOGGERHEAD

Güney Londra’nın görünürde dipsiz yeraltı müzik evreni önümüze şu aralar müthiş hazineler koyuyor. Multi-enstrümantalist müzik yapımcısı WuLu, namıdiğer Miles Roman-Hopscraft bu sahnenin mimarlarından sadece biri. Geçtiğimiz yedi yılda yayınladığı çeşitli EP’ler ve teklilerle dikkatleri üstüne çeken müzisyen, ilk stüdyo albümü LOGGERHEAD‘de karanlık bir sesler dünyası inşa ediyor. Grunge, post-punk, downtempo, drum and bass, hip hop gibi türlerden etkileyici bir alaşım yaratıyor.

Sound’uyla yer yer Ghostpoet’in son albümü I Grow Tired But Dare Not Fall Asleep‘i anımsatan; Asha Lorenz, Amon, Lex Amor ve Lea Sen‘in konuk vokalleriyle şenlenen albümün ilk bakışta fark edilmeyecek güzel konuklarından biri black midi’den tanıdığımız Morgan Simpson. “Times“da duyduğumuz insanüstü davul performansı bizzat kendisine ait. (Simpson kendisiyle geçen sene yaptığımız söyleşide Wu-Lu’nun da kulağını çınlatmıştı.) Sözlerde yeri gelince gündelik anksiyetelerin ve şahsi deneyimlerin bahsi açılırken “South” Güney Londra’nın soylulaştırılma sürecine karşı bir duruş sergiliyor. Albümün geneli bu şarkıdan daha soyut dursa da şarkılardan somut şeyler söyleyenlerin de, daha yoruma açık olanların da bünyede benzer bir yere serilmişlik etkisi yarattığını belirtmek gerek.

LOGGERHEAD içinde çoğunlukla ilgi çekici, dinledikçe sizi sarıp sarmalaması muhtemel şarkılar barındırıyor. Yıllardır nispeten gölgelerde yaşayan bir sanatçının ilk uzun soluklu stüdyo çalışmasının şimdiden saygın müzik otoritelerinin radarına girmiş olması da heyecan verici bir gelişme. Buradan nereye gidiyoruz, birlikte izleyip görelim.