William Doyle – Great Spans of Muddy Time

İngiliz sanatçı William Doyle, Great Spans Of Muddy Time adlı yeni albümü ile karşımızda.

Genç yaşına karşın dolu bir diskografisi olan Doyle, önceleri East India Youth sahne adıyla Total Strife Forever (2014), albümüne imza attı. Elektonik ve dans tarzlarına göz kırpan ve kendi tanımıyla yaratıcı bir şekilde yeniden doğuşunun temsili olan bu albüm oldukça beğeni topladı. Total Strife Forever, Doyle’un şu anki indie çizgisinin daha dışında yer alarak onun zengin müzik geçmişinin bir göstergesi haline geldi. Adını Rick Holland’ın bir şiirinden alan Culture Of Volume (2015) albümünden sonra William Doyle, East India Youth’a ara verip kendi adıyla kariyerini sürdürmeye devam etti.

Your Wilderness Revisited albümünden Millersdale

The Dream Derealised (2016), Lightnesses Vol. I&II(2017), Murmuration (2018), Near Future Residence (2018), Your Wilderness Revisited (2019) albümlerinin ardından Great Spans Of Muddy Time, William Doyle başlığı altında yayınlanan en taze albüm unvanını alıyor.

Albüm Kapağı Melchior d’Hondecoeter- The Floating Feather

Great Spans Of Muddy Time, I Need To Keep You In My Life ile sakin bir synth dalgası yaratarak başlıyor. Bu dalgada sürüklenen bir diğer şarkı And Everything Changed (But I Feel Alright) ise hataların ardından biraz daha umut vermeye meyilli bir gitar solosu. Somewhere Totally Else ve Shadowtrackling daha endüstriyel tarzlarıyla Who Cares? ‘teki isyana ışık tutarken Nothing At All, Doyle için dışa dökemediklerini kendine itiraf ettiği bir şarkıymış gibi görünüyor. Albüm bir yandan akıp giderken Semi Bionic hislerin sahteliğinin hüzünlü ve çarpıcı bir anımsatıcısı rolünü üstleniyor. Theme For Muddy Time bir yerde albümün mottosunu temsil ediyor, yani içten içe çürümemek için kendinizi sevin diyor.

Adını bir depresyon atağının ilginç bir tanımlanma biçiminden alan Great Spans Of Muddy Time nasıl böylesi huzurlu bir albüm olabilmiş yoksa asıl huzur kaynağı Doyle’un sesi miymiş dinlemeden keşfetmek pek mümkün değil: