Under The Reefs Orchestra’dan Güçlü Bir İlk Albüm

Belçikalı üçlü Under The Reefs Orchestra, enstrümantal ilk albümleriyle dünyada yaşanan ekolojik yıkımın seslerini bize ulaştırıyor diyebiliriz. Bu yargıya varmak için şarkı isimlerine göz atmak bize ipucu veriyor. “Le Naufrage” gemi batığı anlamına geliyor. Belki de uygarlık sona erdiğinde görülen dünyayı betimliyorlardır.

Moondog, Jim O’Rourke ve Fransız oda müziği gibi etkilerden beslenen Under the Reefs Orchestra’nın müziğini tanımlarken hipnotik kelimesi de insanın dilinin ucuna geliyor. Gitarist Clement Nourry enstrümanından insanın ruhuna dokunan sesler çıkarmayı başarıyor. Aynı zamanda matematikçi olan Nourry, derin virtüöz bilgisiyle duygusal ögeleri başarıyla birleştiriyor. Albümü taşıyan enstrüman da onun gitarı aslında. Düşünceli, hatta melankolik bir ruh hakim denebilir. 

İnsanlığın doğayı bu hızla yok etmesinin neden olacağı felaketleri koronavirüs ile daha belirgin yaşamaya başladık. Eğer gelişmiş ülkelerden başlayarak karbon yayılımı azaltılmazsa ve ormanlık alanların tarıma açılmasının önüne geçilmezse -burada da artan dünya nüfusunun nasıl besleneceği sorunu kendisini gösteriyor- göreceğimiz felaketler bununla sınırlı kalmayacak. Yine de dünyanın geleceğinden umutlu olmakta fayda var. Ne de olsa onsuz yaşanmıyor.

Deneysel müziklerden hoşlananlar Under the Reefs Orchestra’ya kulak vermeliler.