The Breathing Effect’ten albüm öncesi yeni tekli

The Breathing Effect, Los Angeles’lı iki genç (Eli & Harry) tarafından 2013 yılında kuruldu. Henüz yaşları 19 iken ilk EP’lerinin ardından gelen harika albümleri Mars Is A Very Bad Place For Love ile dinleyici karşısına çıkan grup, kendilerine has caz ve funk tınılarını geliştirip on yıl içinde beş albüm kaydetti. Kaliforniyalı ikili, yeni teklileri “Fool” ile 4 Temmuz’da çıkacak yeni albümlerine dair ipuçları veriyor.


İkilinin müzikal yolculuğu zaman içinde atmosferik yaklaşımdan daha rafine tınılara evrildi diyebiliriz. Benim için her ne kadar Mars Is A Very Bad Place For Love ve Fisherman Abides albümleri diğerlerine göre birer adım öne çıksa da hem kompozisyon hem de prodüksiyon boyutunda her geçen yıl tarzları, dokuları ve niyetlerinin zarif bir şekilde değiştiğini görmek mümkün. Ancak tüm bunların yanında gruba dair bir unsur, kalın bir duvar gibi sabit kalıyor: İçten müzik yaratmaya olan bağlılıkları. The Breathing Effect diskografilerini dostlukları ve kişisel gelişimleri üzerinden albüm bazında şu şekilde tanımlıyor:

Mars Is A Very Bad Place For Love: 20 yaşındaki iki en yakın arkadaşın kendini yenilmez hissedişi, The Fisherman Abides: Uzun mesafeli ve gelişim çağında ömür boyu süren arkadaşlıklar, Photosynthesis: 25 yaşında, kalp kırıklığı, amaçsızlık ve yetişkinlik baskılarıyla mücadele eden ikili, I’ve Never Seen The Northern Lights: Pandeminin ilk 3 ayından sonraki derin hayal kırıklıklarına ve kabullenmelere bir yanıt.

Yirmi yılı aşkın arkadaşlıklarına bir güzelleme ve bir övgü olarak, yeni çıkacak albümleri Eli & Harry adını taşıyor. Bu albüm, funk’a daha yakın yönelimi ile bir nevi otoportre işlevi göreceğe benziyor. Bir önceki teklileri “Cozmic Zoo”da da duyduğumuz gibi grup, bu albümde daha sıcak ve doygun davul tonlarıyla funk ve atmosferik öğeleri birleştirecek gibi. İyi dinlemeler.